fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Wiceszef KE udaje się do Polski, spotka się z premier Szydło

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans potwierdził, że dzisiaj udaje się do Polski, gdzie po południu spotka się z premier Beatą Szydło. CIR poinformowało, że spotkanie zaplanowano na godz. 14.00.

Cel wizyty wiceszefa KE w Warszawie to rozmowy o możliwościach rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa poinformowała z kolei, że w Warszawie Timmermans zamierza „kontynuować konstruktywny dialog i poszukiwać rozwiązań” sporu o TK.

Wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia w znalezieniu rozwiązań dot. TK wychodzących naprzeciw oczekiwaniom ustrojowym i prawnym większości parlamentarnej i rządu, a zarazem spełniającym w najwyższym stopniu kryteria rządów prawa – powiedział we wtorek rano wiceszef MSZ Konrad Szymański.

W poniedziałek upłynął termin, w którym Timmermans miał przyjąć opinię na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu nastąpiłby postęp, prowadzący do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego oraz wyjaśnienia wątpliwości KE. Opinia nie została jednak przyjęta tego dnia, a Komisja Europejska poinformowała jedynie, że trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami w nadziei na znalezienie rozwiązań.

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział w poniedziałek, że liczy, iż rozmowy z Komisją doprowadzą do zbliżenia stanowisk. „My przedstawiliśmy wiele kompromisowych rozwiązań (w sprawie sporu o TK – PAP) już w ubiegłym tygodniu i mam nadzieję, że one zostaną uwzględnione” – powiedział minister dziennikarzom. „O to nam chodziło, żeby pozwolono prowadzić dialog” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj