Podatek od handlu detalicznego będzie zawieszony do 2019 r.

Podatek od handlu detalicznego zostanie zawieszony do 1 stycznia 2019 r. – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o tym podatku zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W konsekwencji tej zmiany, w przyszłym roku do budżetu państwa nie wpłynie spodziewane ponad 1,5 mld zł.

Przepisy o podatku od sprzedaży detalicznej weszły w życie 1 września 2016 r. Powodem ich dalszego zawieszenia jest nakaz wydany przez Komisję Europejską.

Poseł Adam Abramowicz podkreśla, że obecnie konieczne jest poprawienie ustawy tak, by duże sieci handlowe również zaczęły płacić podatki w Polsce.

Należałoby to poprawić, zmniejszyć progresję – bo głównie o to chodziło Unii Europejskiej – i postawić na te dyrektywy unijne, które mówią o tym, że każde państwo ma prawo wyrównywać szanse małych i średnich firm w zderzeniu z dużymi. Należałoby poprawioną ustawę ponownie uchwalić. Nie możemy tego zostawić zupełnie bez żadnych działań, bo dzisiaj dalej duże sieci handlowe w Polsce nie płacą podatków. Nie może być tak, że budżet utrzymują małe i średnie firmy, głownie polskie, rodzinne, a duże korporacje – korzystając z naszych dróg, szkół, wykształconych pracowników, ochrony policji i wojska –  unikają płacenia podatków przez optymalizację – wskazuje Adam Abramowicz.

Postepowanie wyjaśniające ws. podatku od handlu detalicznego Komisja Europejska wszczęła 19 września 2016 r. Wskazywała, że progresywne stawki uzależnione od przychodów dadzą mniejszym przedsiębiorstwom przewagę nad większymi. Bruksela nakazała też zawieszenie podatku do czasu zakończenia jego analizy.

W konsekwencji resort finansów zaniechał poboru podatku. Decyzję Komisji Europejskiej zaskarżono jednak do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pod koniec czerwca br. Bruksela uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa.

Daninę od hipermarketów Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało w kampanii wyborczej. Miała ona dotyczyć przede wszystkim zagranicznych sieci handlowych.

RIRM

drukuj