fot. PAP/Adam Warżawa

J. Śniadek zostanie przewodniczącym podkomisji ds. projektu o zakazie handlu w niedzielę

Poseł PiS Janusz Śniadek, były szef „Solidarności”, zostanie nowym przewodniczącym sejmowej podkomisji, która zajmie się obywatelskim projektem w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” ma nadzieję, że dzięki temu prace nad specustawą nabiorą tempa i przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Aby tak się stało, konieczne jest jednak wypracowanie kompromisu. Strona społeczna broni pierwotnego pomysłu, aby z kilkoma wyjątkami wolne od pracy były wszystkie niedziele w roku.

Wczoraj przedstawiciele branży handlowej wypracowali wspólne stanowisko, w którym proponują nowelizację kodeksu pracy i zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Alfred Bujara, przewodniczący „Solidarności” handlowców, podkreślił, że nominacja posła Janusza  Śniadka daje nadzieję na szybkie zakończenie prac. Odniósł się również do propozycji pracodawców.

– Uważamy, że to są znowu pijarowskie i pozorowane działania. Proponują coś zmienić tak, żeby nic się nie zmieniło. Zapisanie w Kodeksie pracy, że pracownik ma dwie wolne niedziele, to jest wielka fikcja. Nie mają wolnych sobót, a więc weekendów i tak naprawdę będą pracowali, jak pracują. Nie wierzymy w to, że w Kodeksie pracy cokolwiek by się zmieniło, dlatego zaproponowaliśmy specustawę po to, aby tworząc tak skomplikowany i tak nowy produkt w formie ustawy, wszystko w nim zawrzeć –  zaznaczył Alfred Bujara.

Projekt ustawy dotyczy ograniczenia handlu w niedzielę przygotowany m.in. przez NSZZ „Solidarność” zakłada, że wszystkie niedziele w miesiącu mają być wolne od pracy dla pracowników handlu. Wymienia jednak szereg wyjątków dotyczących m.in. niedziel przedświątecznych, a także placówek takich, jak m.in. stacje benzynowe czy sklepiki z pamiątkami.

Projekt cieszy się poparciem m.in. polskiego episkopatu.

RIRM

drukuj