fot. twitter.com

Weszło w życie prawo ograniczające handel w niedziele

Od dziś obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele. Najbliższa niedziela wolna od handlu przypada na 11. marca. Nowe przepisy zakładają stopniowe ograniczenie handlu.

W tym roku w każdym miesiącu przewidziano dwie niedziele handlowe. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna, ostatnia niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obejmował wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Jesteśmy zaniepokojeni postawą pracodawców międzynarodowych, którzy szukają możliwości obejścia tego zakazu – podkreślił Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

– Próbują bojkotować tę ustawę jak się da, robią to już ponad dwa lata. (…) W tej chwili jest kolejny atak. Wygląda to w ten sposób, że (przedstawia się) bardzo dużo interpretacji prawnych i własnych do obchodzenia tej ustawy, gdzie mówi się, że wszystkie sklepy będą czynne w galeriach umiejscowionych przy dworcach, że to franczyzobiorcy, a więc te sklepy franczyzowe będą czynne. To również niemożliwe – komentuje Alfred Bujara.

W ustawie zapisano listę miejsc wyłączonych spod zakazu niedzielnego handlu. Są to m.in.: piekarnie, saloniki prasowe oraz stacje paliw.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała już kontrole, podczas których sprawdzi, czy przedsiębiorcy przestrzegają nowych przepisów.

Za złamanie zakazu grozi kara w wys. od 1 tys. do 100 tys. zł. W przypadku nagminnego łamania zakazu może to być także kara ograniczenia wolności.

RIRM

drukuj