fot. flickr.com

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o niewprowadzanie dalszych limitów i ograniczeń w sklepach

O niewprowadzanie dalszych limitów i ograniczeń w sklepach apeluje do rządu Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Według Organizacji, wskaźnik zachorowań na COVID-19 w handlu nie przekracza 0,4 proc., a sklepy są dobrze przygotowane do bezpiecznej obsługi klientów.

„W obecnym stanie prawnym i sanitarnym, placówki handlowe są bardzo dobrze przygotowane do bezpiecznej obsługi klientów, dlatego apelujemy o niewprowadzanie dalszych limitów i ograniczeń skierowanych do branży” – podkreśliła prezes POHiD Renata Juszkiewicz.

Dodała, że w czasie pandemii sieci handlowe podjęły działania na rzecz wdrożenia procedur bezpieczeństwa klientów i pracowników i w tym celu poniosły w okresie marzec-wrzesień 2020 wydatki na poziomie 350 mln zł.

Wskazała, że wskaźnik zachorowań w handlu nie przekracza 0,4 proc., „przy czym wskaźnik zachorowań (transmisji wirusa) poziomych jest znikomy i nie przekracza 0,05 proc.”.

Według Renaty Juszkiewicz, wdrożone procedury wykraczały dalece poza wytyczne GIS. Wskazała m.in na egzekwowanie przez agentów ochrony wymogu dezynfekcji rąk i zasłaniania ust i nosa przez klientów na wejściu do sklepu, przeprowadzanie badań przesiewowych w biurze i magazynach. Wymieniła też pracę rotacyjną, zapobiegającą stykowi zmian, a także monitorowanie i natychmiastowe izolowanie (odsuwanie od pracy, przesuwanie do pracy zdalnej) pracowników z podejrzeniami lub zgłaszającymi kontakt z osobami pozytywnymi oraz pilne testowanie tych osób i dodatkowe, prewencyjne kwarantanny dla pracowników (np. udział w weselu, pogrzebie itp.).

W ocenie szefowej POHiD, swoimi dotychczasowymi działaniami handel dowiódł, iż stoi na straży bezpieczeństwa Polaków.

„Wprowadzanie ewentualnych dodatkowych ograniczeń w ruchu klientów odniosłoby negatywne skutki” – wskazała.

Jak wyjaśniła, zmniejszone limity klientów, w połączeniu z godzinami dla seniorów, to wzrost zagrożenia epidemicznego.

„Mała przepustowość handlu skutkuje gromadzeniem się przed wejściem do sklepów klientów, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem transmisji wirusa i prowadzi do infekcji, zwłaszcza w tak niekorzystnych warunkach pogodowych” – zaznaczyła.

Dodała, że dalsze zaostrzenie restrykcji uderza w firmy handlowe, które nie odrobiły jeszcze strat po wiosennym lockdownie.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowym partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl