15 sierpnia Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi zatrudnienie

15 sierpnia Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje otwarte w to święto placówki handlowe – poinformował w czwartek zastępca Głównego Inspektora Pracy Zbigniew Ryfka. Powiedział, że w każdym z okręgów przeprowadzonych zostanie minimum 15 kontroli.

Kontrola PIP ma objąć cały kraj. Poprzednia specjalna kontrola dotycząca przestrzegania zasad dotyczących zakazu pracy w święto odbyła się osiem lat temu.

„Inspektorzy pracy sprawdzą, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę, przygotowanie do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp” – powiedział Zbigniew Ryfka.

„Kontrolowani będą też pracujący cudzoziemcy, czy wypłacane jest wynagrodzenie, czy zachowane są przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy” – dodał zastępca Głównego Inspektora Pracy.

PIP podała, że podczas kontroli w tym roku inspektorzy pracy stwierdzili do tej pory 96 przypadków złamania zakazu pracy w handlu w święta wobec ponad 300 pracowników. W 2015 r. podczas całego roku skontrolowano 727 placówek i ujawniono 158 takich przypadków złamania prawa (21 proc.). 52 pracodawców ukaranych zostało mandatami, a sprawy wobec 11 z nich trafiły do sądu.

Głównymi nieprawidłowościami, których będą szukać inspektorzy PIP będą zatrudnianie pracowników, na co dzień zatrudnionych na umowy o pracę na podstawie innych umów – cywilnoprawnych, zawieranie takich umów pozornie, choć osoby te pracują na zasadach umowy o pracę – pod nadzorem kierownictwa oraz w określonym miejscu i czasie.

PIP będzie też sprawdzała legalność zatrudnienia – czy obsługujący klientów nie pracują „na czarno”, czy cudzoziemcy przebywają i pracują zgodnie z polskim prawem. Obejrzą też bieżącą ewidencję czasu pracy, zgodność z prawem poziomu i zasad wynagradzania i czy udzielany jest dzień wolny za pracę w niedzielę.

Zakaz pracy w święta obowiązuje od października 2007 r. i dotyczy wszelkich prac wykonywanych w placówkach handlowych. PIP przypomina, że przepisy nie zakazują zamykania sklepów, bo mogą w nich pracować wtedy ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Za złamanie przepisów można dostać mandat – od 1 tys. do 2 tys. zł, – gdy sprawa powtarza się, to do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować sprawę do sądu – wtedy maksymalna grzywna wynosi 30 tys. zł.

Pracujący w święto inspektorzy PiP otrzymają za pracę dzień wolny – wyjaśnił Zbigniew Ryfka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl