fot. flickr.com

Prace nad projektem dot. wolnych od handlu niedziel zostaną wznowione po wakacjach

Najwcześniej po wakacjach posłowie wznowią prace nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Obywatelski projekt przygotowany przez „Solidarność” w Sejmie leży od prawie roku. 

Projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę trafił do Sejmu we wrześniu ubiegłego roku. Zajęły się nim sejmowe komisje, ale prace w pewnym momencie utknęły. Projekt jest obecnie w podkomisji do spraw rynku pracy, a ta od półtora miesiąca nie ma przewodniczącego, więc nie może normalnie funkcjonować. Nowym przewodniczącym ma być Janusz Śniadek, ale formalnie jego kandydatura nie została jeszcze przegłosowana. Ma się to stać na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Natomiast – jak dowiedział się „Nasz Dziennik” – prace na projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę mogą ruszyć dopiero po wakacjach. Projekt przewiduje zakaz otwierania sklepów w niedzielę. Nie dotyczyłby on tych placówek, w których za ladą stanie właściciel lub ktoś z jego rodziny. W niedzielę czynne byłyby m.in. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie czy sklepy z pamiątkami. Powodem wprowadzenia zmian w handlu w niedzielę jest m.in. danie możliwości pracownikom przebywania w ten dzień z rodzinami.

Przeciw projektowi są właściciele supermarketów. Ostatnio zaproponowali, aby pracownicy mieli ustawowo zagwarantowane dwie niedziele w miesiącu wolne. Wcześniej proponowali, aby za prace w niedzielę były wyższe stawki. Jednak – zdaniem związkowców – te rozwiązania: po pierwsze, są spóźnione, a po drugie, nie spełniają oczekiwań pracowników.

Ograniczenie handlu w niedzielę popiera Konferencja Episkopatu Polski. Księża biskupi przypominają o nakazie świętowania Dnia Pańskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj