MR: ruszyły polsko-słowackie projekty parasolowe

W Ministerstwie Rozwoju podpisano umowy na realizację sześciu projektów parasolowych, które umożliwią finansowanie działań na rzecz współpracy lokalnych społeczności.

– Tego typu przedsięwzięcia funkcjonują na polsko-słowackim pograniczu od ponad 15 lat. O potrzebie tego typu działań świadczy fakt, że w ubiegłej perspektywie, wartość złożonych wniosków wyniosła ponad 60 mln euro – podkreślił wiceminister Adam Hamryszczak.

Projekty parasolowe, zatwierdzone przez Komitet Monitorujący w kwietniu br., stanowią odpowiedź na ważne wyzwania obszarów położonych wzdłuż granicy. W ich ramach organizowane są nabory mikroprojektów. Dzięki lepszemu wykorzystaniu walorów przyrodniczych i kulturowych, przedsięwzięcia te przyczynią się do gospodarczego rozwoju pogranicza i zwiększą jego atrakcyjność dla inwestorów i turystów – wskazał Adam Hamryszczak.

Jednym z ważniejszych wyzwań jest także odpływ młodych ludzi w poszukiwaniu pracy i szans na karierę zawodową. Mikroprojekty służące poprawie oferty edukacyjnej i dostosowaniu jej do rynku pracy, mogą pomóc w zmianie tej sytuacji – powiedział wiceminister.

Sześcioma projektami zarządzają Euroregiony: Karpacki, Beskidy i Tatry, a ich partnerami po stronie słowackiej są Wyższe Jednostki Terytorialne w Preszowie i Żylinie. Łączna wartość podpisanych umów to ok. 18,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nabory na mikroprojekty już trwają. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach: Euroregionu Tatry, Euroregionu Karpackiego oraz Euroregionu Beskidy. Pierwsze umowy zostaną podpisywane na przełomie 2016 i 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl