Lekarze: stomatologia za mało dofinansowana przez NFZ

Zdaniem lekarzy Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza za mało pieniędzy na stomatologię. Problemem jest bardzo niska świadomość społeczna, która powoduje bagatelizowanie leczenia oraz słaba dostępność do leczenia. O sprawie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak wynika z planu finansowego NFZ na przyszły rok, wydatki na leczenie stomatologiczne zmniejszą się – będą stanowić prawie 2,5 procent budżetu NFZ.

Na jednego statystycznego Polaka przypada obecnie około 47 zł na leczenie zębów, wliczając w to protezy i aparaty ortodontyczne.

Według Głównego Urzędu Statystycznego ponad 25 procent Polaków rezygnuje z wizyty u dentysty, bo ich na to nie stać. Przeciwko tak niskiemu finansowaniu protestuje Naczelna Rada Lekarska.

Głośny krzyk, aby procent wydatków na stomatologię zwiększyć, jest całkowicie uzasadniony – podkreśla dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dzisiaj nakłady na stomatologię są wybitnie niewystarczające i ten głośny krzyk o to, aby ten procent zmienić jest niezbędny, tym bardziej, że zdrowie społeczeństwa zależy od tego, jaką opieką obejmiemy naszych najmłodszych. Tu sytuacja jest naprawdę dramatyczna – bo trudno użyć tu innego słowa. Leczenie stomatologiczne jest leczeniem w dużej mierze zapobiegającym późniejszemu leczeniu naprawczemu, bo schorzenia jamy ustnej to przecież są choroby układu pokarmowego, to są choroby kardiologiczne i w końcu choroby metaboliczne – wskazuje dr Hamankiewicz.

Z danych, które trafiły do Ministerstwa Zdrowia, wynika, że ponad połowa 3-latków i 90 procent 15–latków ma próchnicę. Natomiast 40 procent starszych Polaków nie ma własnego uzębienia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl