fot. wikipedia.org

Katowice: do piątku można wyrobić kartę EKUZ na mobilnym stanowisku NFZ na miejscowym lotnisku

Dobra wiadomość dla pasażerów wybierających się na majówkę z lotniska w Katowicach – Pyrzowicach. Do piątku w mobilnym stanowisku NFZ,  które znajduje się w terminalu B w porcie lotniczym, jest możliwość bezpłatnego wyrobienia i odebrania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Akcja Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach – Pyrzowicach organizowana jest już po raz trzeci. Termin nie jest przypadkowy – mówi Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport.

– Przed majówką. Przypomnę, że pyrzowickie lotnisko jest największym lotniskiem czarterowym w Polsce więc początek majówki to taki nieoficjalny początek sezonu czarterowego. Zdecydowanie wzrasta liczba pasażerów korzystających z naszego portu, więc oferta NFZ, możliwość szybkiego bezpłatnego wyrobienia karty EKUZ, która bez wątpienia jest przydatna w trakcie podróży po krajach Unii Europejskiej, to jest strzał w dziesiątkę –  wskazuje Piotr Adamczyk.

W zeszłym roku z oferty skorzystało 850 osób. Karta EKUZ jest bardzo przydatna zagranicą. Daje nam możliwość korzystania z kwalifikowanej opieki medycznej zarówno krajach Unii Europejskiej, jak i krajach EFTA, czyli Liechtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii.

– Czyli mamy chociażby jakiś nagły stan pogorszenia zdrowia, korzystamy z pogotowia, również z lekarza pierwszego kontaktu, również idziemy do szpitala. Wszystkie świadczenia wtedy są udzielane na takich samych zasadach, jak dla obywateli danego kraju, którzy są ubezpieczeni – podkreśla Piotr Nowak pełniący obowiązki szefa Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Nowością tegorocznej edycji jest fakt, że od października ubiegłego roku karta dla większości uprawnionych jest ważna przez 18 – a nie jak wcześniej – 12 miesięcy. Wyrobienie karty trwa kilka minut.

– Wyrobienie takiej karty na lotnisku mając ze sobą dowód osobisty, w przypadku dzieci uczących się legitymację uczniowską, po wypełnieniu  wniosku, który się wypełnia około 2-3 minut, to samo wydrukowanie karty i sprawdzenie tego w naszej Centralnej Bazie Ubezpieczonych to jest naprawdę parę minut. Myślę, że nie skłamię, jak powiem, że w ciągu 5 minut jesteśmy przed odlotem taką kartę w stanie wyrobić – ocenia Piotr Nowak.

Kartę można wyrobić i odebrać do piątku w terminalu B pyrzowickiego lotniska w godzinach od 9.00 do 14.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj