fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o rozszerzeniu programu „500 plus” na pierwsze dziecko: Jest to niesłychanie ważny program z punktu widzenia długofalowych interesów naszego kraju

Rzeczywiście jest to niesłychanie ważny program z punktu widzenia długofalowych interesów naszego kraju. Jest to program inwestycyjny, który stawia na rozwój młodego pokolenia i wspiera rodziny wychowujące dzieci. Ten program jest w tym wymiarze realizowany ponad 3 lata. Dość powiedzieć, że przez te 3 lata do polskich rodzin trafiło blisko 70 miliardów złotych. To trudna do wyobrażenia suma – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk podkreślił to, jaką wartość dla Polski ma program „500 plus”.

– Przede wszystkim powinniśmy podkreślić, że rzeczywiście jest to niesłychanie ważny program z punktu widzenia długofalowych interesów naszego kraju. Jest to program inwestycyjny, który stawia na rozwój młodego pokolenia i wspiera rodziny wychowujące dzieci. Ten program jest w tym wymiarze realizowany ponad 3 lata. Dość powiedzieć, że przez te 3 lata do polskich rodzin trafiło blisko 70 miliardów złotych. To trudna do wyobrażenia suma.  To poszło do polskich rodzin, które zamieniły zdecydowaną większość tych pieniędzy na wydatki, które pozwoliły m.in. wyjść z biedy rodzinom wielodzietnym – wskazał gość Radia Maryja.

Ten program pozwolił wesprzeć procesy edukacyjne – dodał europoseł.

– Oraz normalne życie rodzin wychowujących dzieci, ale ten program ma także charakter prodemograficzny i to, co mówi opozycja, jest absolutnie nieprawdziwe. Fakty zdecydowanie temu przeczą. Ja tylko przypominam, że wtedy kiedy tego programu nie było, w 2014 roku Główny Urząd Statystyczny, który co roku przygotowuje prognozy, i z nich wynikało wówczas, że liczba urodzeń w Polsce z roku na rok będzie coraz mniejsza. Dla lat 2016-2018 przewidywano urodzenia na poziomie około 340 tysięcy. Natomiast jeśli spojrzymy na urodzenia w 2017 roku, to wyniosły one 403 tysiące, a więc to mniej więcej było 50-60 tysięcy więcej niż wynikało z tych prognoz – mówił polityk.

Wskaźnik dzietności, który jest wykorzystywany w całej Europie, miał w Polsce wartość jedną z najniższych w Europie – zaakcentował gość „Aktualności dnia”.

– Wynosił jeszcze w 2015 roku 1,2 dziecka na kobietę będącą w wieku zdolności do rodzenia. Ten wskaźnik po 3 latach realizacji tego programu wynosi 1,45, a więc urósł o 0,25. To jest niesłychany przyrost tego wskaźnika, jest to przyrost najwyższy w Europie. Ja oczywiście nie chcę powiedzieć, że ten pozytywny wpływ na demografię ma tylko i wyłącznie program 500 plus, ale on jest zasadniczym tego elementem. Niewątpliwie także poprawa sytuacji na rynku pracy, także poprawa poziomu dochodów wszystkich pracujących, stabilizacja jeżeli chodzi o zatrudnienie, to wszystko miało pozytywny wpływ na te procesy demograficzne – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z europosłem dr Zbigniewem Kuźmiukiem mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj