fot. PAP/Tomasz Gzell

Właściciel sklepów Biedronka otrzyma ważne polskie odznaczenie

Dyrektor portugalskiej grupy, która jest właścicielem sieci sklepów Biedronka, zostanie dziś wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasług RP. Uroczystość się dziś po południu w siedzibie MSZ. Informację przekazał portal „Niezależna.pl”.

Order trafi do Pedro Pereira da Silvie, dyrektora operacyjnego Grupy Jeronimo Martins w Polsce. Sieć sklepów Biedronka stanowi groźną konkurencję dla małych, prywatnych sklepów. Związkowcy, działający w Biedronce oskarżają sieć m.in. o złe traktowanie pracowników i niepłacenie podatków w Polsce.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, mówi, że wręczenie orderu może być działaniem wpisującym się w kampanię wyborczą.

– Można pytać, czy stoją za tym wpływy gospodarcze tego koncernu, czy ewentualnie rząd, bądź partia rządząca liczy na jakieś wsparcie finansowe, jakiś sponsoring. Ten koncern przecież sponsorował kiedyś reprezentację piłkarską Polski, więc przenikanie się tych wpływów biznesowych i politycznych było od kilku lat. Wydaje mi się, że będzie trzeba, również przez Sejm, wykorzystać nasze możliwości i zadawać pytanie rządowi: dlaczego ten koncern jest w ten sposób honorowany? – zauważa poseł Witold Waszczykowski.

Krzyż Kawalerski Orderu Zasług RP jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami. Nie wiadomo jednak dlaczego odznaczenie powędruje do zagranicznego właściciela sieci sklepów, które działają m.in. na terenie Polski.

Przypomnijmy, niedawno w TVP premier Ewa Kopacz zachwalała sprzedawane w Biedronce warzywa, robiąc sieci darmową reklamę.

RIRM

drukuj