„S” chce zakazu niedzielnego handlu. Trwają prace nad projektem

„Solidarność” pracuje nad obywatelskim projektem zakazującym handlu w niedzielę. Związkowcy swoje propozycje przedstawili już premier Beacie Szydło – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Resort pracy zapowiedział, że pomysł należy przeanalizować. Jedną z możliwości jest m.in. ograniczenie w niedzielę handlu dużych sklepów, co wsparłoby drobną przedsiębiorczość.

Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, podkreśla, że propozycja ustawowo wolnych niedziel ma duże poparcie społeczne.

– Jest zgoda środowisk polskiego handlu i przeciwne są tylko hiper – i supermarkety kapitału zachodniego. Te środowiska są przeciwne jedynie strasząc nas, że będą zwolnienia z tego tytułu, że spadnie PKB, obroty itd. Nie bójmy się tego, bo dzisiaj mamy dowód na to, że z tytułu wprowadzenia wolnych niedziel obroty nie spadną – zbadaliśmy to już. Na potwierdzenie tego powiem, że obecnie na Węgrzech po wprowadzeniu wolnych niedziel (od 15 marca ubiegłego roku), nastąpił wzrost sprzedaży i wzrost zatrudnienia – powiedział Alfred Bujara.

Zakaz handlu w niedzielę próbowała już wprowadzić koalicja PiS-LPR-Samoobrona, jednak ostatecznie pomysł upadł. W Polsce zakazem handlu jest objętych 13 dni świątecznych w roku.

RIRM

drukuj