fot. PAP/Andrzej Grygiel

Premier M. Morawiecki: Bez A. Rozpłochowskiego trudno sobie wyobrazić „Solidarność”

Ciężko się odbiera takie wiadomości, jak ta o śmierci Andrzeja Rozpłochowskiego. Bez niego trudno sobie wyobrazić „Solidarność” na Śląsku. Bez niego trudno też wyobrazić sobie „Solidarność” w ogóle – napisał w poniedziałek późnym wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

O śmierci legendarnego działacza „Solidarności” poinformowali w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych jego znajomi, a także m.in. portal niezależna.pl. Do wiadomości odniósł się premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.

„Ciężko odbiera się takie wiadomości, jak ta o śmierci Andrzeja Rozpłochowskiego. Stoczył ciężką walkę z koronawirusem i dzisiaj ją przegrał. Bez niego trudno sobie wyobrazić „Solidarność” na Śląsku. Bez niego trudno też wyobrazić sobie „Solidarność” w ogóle. Dzielny, prawy człowiek, który miał istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spoczywaj w pokoju” – napisał.

Andrzej Rozpłochowski urodził się 7 września 1950 r. w Gdańsku-Oliwie. Ukończył Zasadniczą Szkołę Samochodową w Inowrocławiu. W latach 1970-77, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, pracował w PKP w Inowrocławiu, a w latach 1977-1983 Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej. W 1980 r. uczestniczył tam w strajku, a potem został przewodniczącym komitetu strajkowego. 11 września 1980 r. podpisał w imieniu protestujących ze stroną rządową Porozumienie Katowickie. To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że Porozumienia Gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie Katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Andrzej Rozpłochowski był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o „próbę obalenia siłą ustroju PRL”, był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1984 roku.

Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii „Solidarności”, często zabierał głos w debacie publicznej. Jest autorem wspomnień pt. „Postawią Ci szubienicę…” (2011).

Zmarł w poniedziałek 20 grudnia. Miał 71 lat.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl