Premier Morawiecki: W marcu 1968 r. państwo polskie nie było państwem niepodległym

W marcu 1968 r. państwo polskie nie było państwem niepodległym, suwerennym; było państwem, które swoje kroki polityczne, swoje działania społeczno-polityczne uzależniało od kogoś innego, innego mocarstwa – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu w swoim wystąpieniu podczas debaty pt. „Marzec ’68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”, zaznaczył, że nawet dla tych, którzy nie pamiętają dobrze PRL (…) jest rzeczą jasną, że tamta sytuacja, tamto państwo nie było państwem niepodległym, państwem suwerennym.

Było państwem, które swoje kroki polityczne, swoje działania społeczne i społeczno-polityczne uzależnia od kogo innego, uzależnia od innego mocarstwa – od Moskwy, od Związku Radzieckiego” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

I ta rzeczywistość, która wtedy panowała, nie może nie być brana pod uwagę, bo w przeciwnym razie będziemy analizowali zdarzenia niejako w próżni; będziemy mieli do czynienia wyłącznie z mitologią marca 68′” – dodał.

Premier Morawiecki mówił, że część tej mitologii jest piękna, słuszna i prawdziwa.

Ale część jest nieprawdziwa i niepiękna, a ta część, która jest niepiękna, ale prawdziwa, nie ma nic wspólnego z wolnymi Polakami, z Polską, która pragnęła wolności i która o tę wolność walczyła, walczyła również – i zwłaszcza – w marcu 68′” – podkreślił szef polskiego rządu.

PAP/RIRM

drukuj