Około 70 proc. Litwinów pozytywnie ocenia polskie produkty

Około 70 proc. Litwinów pozytywnie ocenia polskie produkty, a najbardziej rozpoznawalne polskie marki na Litwie to Kubuś, Tymbark, Sobieski i Orlen – wynika z sondażu instytut RAIT, zaprezentowanego w środę w Wilnie.

77 proc. Litwinów polskie produkty i usługi ocenia jako bardzo tanie, 75 proc. jako łatwo dostępne, 72 proc. jako doskonałe pod względem stosunku jakości do ceny, a 69 proc. jako doskonałej jakości.

„To wynik, który bardzo dobrze świadczy o postrzegalności polskich znaków handlowych na Litwie, wynik, do którego trudno mieć jakiekolwiek uwagi” – powiedział PAP Krzysztof Januszkiewicz, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) ambasady RP w Wilnie, na którego zamówienie przeprowadzono sondaż.

Najbardziej popularne polskie marki na Litwie to Kubuś (57 proc.), Tymbark (56 proc.), Sobieski (54 proc.) i Orlen (53 proc.). Sondaż wykazał, że Litwini z Polską kojarzą też takie znaki handlowe jak Biedronka czy Kaufland, których nie ma na rynku litewskim. Jak wskazała podczas środowej konferencji prasowej dyrektor instytutu RAIT Dovile Radavicziute, „prawdopodobnie te nazwy Litwinom są znane z wyjazdów na zakupy do Polski, a także z mediów i opowiadań znajomych”.

Zdaniem szefa WPHI mimo bardzo pozytywnej oceny polskich towarów na Litwie „nie należy w najbliższym czasie spodziewać się dynamicznego wzrostu polskiego eksportu na Litwę”.

Roczne polsko-litewskie obroty handlowe przekraczają 4 mld euro. Polski eksport na Litwę w ostatnich latach wynosi ponad 2,5 mld euro rocznie, a litewski rynek to niecałe 3 mln osób.

W ocenie Januszkiewicza „szansą dla polskich firm – tych, które już są na tym rynku i które będą chciały wejść – jest wzrost wynagrodzeń na Litwie i siły nabywczej (Litwinów)”.

Badanie na temat rozpoznawalności polskich marek instytut badań opinii społecznych RAIT przeprowadził w sierpniu ubiegłego roku. Wzięło w nim udział 1013 respondentów w wieku od 15 do 74 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl