fot. Monika Bilska

W PE powstaje raport komisji wolności obywatelskich dot. Polski

Sądownictwo, prawo wyborcze, organizacja wyborów oraz prawo do tzw. aborcji – to niektóre z tematów, które poruszy krytyczny raport nt. Polski, powstający w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Prezentacji dokumentu można się spodziewać pod koniec miesiąca.

Dokument jest efektem kilkumiesięcznych prac byłego ministra sprawiedliwości Hiszpanii, który kieruje obecnie komisją wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) w Parlamencie Europejskim. 20-stronicowy projekt opisuje wiele różnych obszarów polskiej rzeczywistości – od funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, poprzez wolność zgromadzeń, do statusu Prokuratora Generalnego.

Polityk domaga się, aby PE wezwał polski rząd, by ten zaczął przestrzegać wszystkich zapisów dotyczących praworządności i praw podstawowych, które znajdują się w traktatach i innych międzynarodowych dokumentach.

Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska nie ma wątpliwości, że jest to raport tworzony jedynie ze względów politycznych, nie oddający realnych problemów Unii Europejskiej.

– Przewodniczący komisji LIBE jest socjalistą i wszystkie tezy, które podnosi w raporcie, wpisane są w socjalistyczną agendę i jego formację polityczną. Ten raport absolutnie nie zaskakuje. Jest oderwany od rzeczywistości. W dobie głębokiego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa również w Hiszpanii przewodniczący komisji zajmuje się sytuacją rzekomo łamanej praworządności w Polsce – wskazała Jadwiga Wiśniewska.

Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej, prezentacji raportu można się spodziewać w ostatnim tygodniu maja. Przyjęcie rezolucji przez komisję jest spodziewane w wakacje, a przez cały Parlament Europejski – prawdopodobnie po nich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj