fot. PAP/Marcin Obara

W. Waszczykowski: w 2016 r. Polska musi zmierzyć się z trzema kryzysami

W 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema kryzysami, które dotykają Europę: kryzysem bezpieczeństwa, sąsiedztwa i kryzysem projektu europejskiego – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji przedstawił informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku.

Wystąpieniu ministra przysłuchiwał się prezydent Polski Andrzej Duda.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślał, że rząd będzie działał w myśl dewizy sformułowanej przez prezydenta na forum ONZ: „Pokój poprzez prawo, siła prawa ponad prawem siły”.

Minister Witold Waszczykowski powiedział, że priorytetem rządu będzie zapewnienie państwu i obywatelom szeroko rozumianego bezpieczeństwa – militarnego i gospodarczego.

Zwrócił także uwagę na niepokojącą działalność Rosji na wschodzie Ukrainy.

– Podstawą polskiego, europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa pozostaje Sojusz Północnoatlantycki.  W związku z pogarszającą się z sytuacją na wschodniej i południowej flance rolą Sojuszu będzie wzmocnienie funkcji odstraszania oraz zdolności do kolektywnej, solidarnej obrony przed napaścią z zewnątrz. Liczymy na to, że podobnie jak w przeszłości również dziś, NATO będzie zdolne do strategicznej adaptacji w zmiennych warunkach bezpieczeństwa i realiach geopolitycznych. Polska dyplomacja nie szczędzi wysiłków i inicjatyw, aby aktywnie wpływać na ten proces. Szczególnie cenne jest zaangażowanie na tym polu pana prezydenta – podkreślał minister spraw zagranicznych.

Minister zapowiedział także, że polska dyplomacja będzie sprzeciwiała się pomysłowi tzw. „mini schengen”, a także dyskryminacji Polaków mieszkających w państwach Unii Europejskiej.

Po wystąpieniu ministra Witolda Waszczykowskiego zaplanowana jest kilkugodzinna debata.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj