fot. PAP/EPA

Min. W. Waszczykowski: Polska nie ma możliwości współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości Rosji ws. katastrofy smoleńskiej

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że Polska nie ma możliwości współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości Rosji ws. katastrofy smoleńskiej. Polityk udzielił wywiadu rosyjskiej agencji RIA-Nowosti.

Minister Witold Waszczykowski podkreśla, że przez siedem lat „nie możemy otrzymać informacji od Rosji, otrzymać dokumentów i wraku samolotu”.

Mecenas Stefan Hambura, który jest pełnomocnikiem części rodzin ofiar, podkreśla, że współpracą jest obciążona „grzechem pierworodnym”, który nastąpił tuż po katastrofie. Adwokat zwraca uwagę na działania ówczesnych władz, a raczej ich brak.

Niestety ówczesny premier Donald Tusk nie zrobił wszystkiego, co można było wtedy zrobić. Wtedy można było uzyskać dostęp do wraku, można było również zażądać zwrotu tego wraku. To się niestety nie stało. Śledztwo i postępowanie wyjaśniające zostało oddane Rosjanom. To wszystko się teraz materializuje i Rosjanie robią, co chcą – mówi mec. S. Hambura.

Posłowie PiS-u będąc jeszcze w opozycji zabiegali o umiędzynarodowienie sprawy katastrofy smoleńskiej. Nie mogli jednak liczyć na wsparcie ówczesnych władz.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym śp. prezydent Lech Kaczyński. Polska delegacja udawała się uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj