Warszawa: 9 państw podpisało deklarację ws. Via Carpatia

Przedstawiciele 9 państw zainteresowanych budową trasy Via Carpatia, podpisali w Warszawie deklarację w sprawie dalszej współpracy w rozwoju korytarza oraz aktualizacji jego przebiegu.

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka uczestniczyli przedstawiciele resortów transportu z Bułgarii, Węgier, Czech, Grecji, Turcji, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.

Dokument podpisany dziś w Warszawie stanowi potwierdzenie i deklarację podjęcia dalszych wzmożonych działań na rzecz realizacji inwestycji, jaką jest Via Carpatia.

Obecny na spotkaniu minister Andrzej Adamczyk wskazał, że dzisiejsza deklaracja jest także potwierdzeniem ,,wysokiej rangi tej inwestycji” w związku z koniecznością zapewnienia środków europejskich w obecnej perspektywie oraz wpisaniem korytarza Via Carpatia do europejskiej sieci bazowej TEN-T na całym przebiegu korytarza. Jak dodał, utworzenie szlaku Via Carpatia wpisuje się w proces postępującej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Europy.

Pochodzący z podkarpacia europoseł PiS Stanisław Ożóg podkreśla, że powrót do budowy tego ważnego szlaku komunikacyjnego jest dobrym krokiem.

Oprócz niezaprzeczalnych korzyści gospodarczych, gdzie łączy się praktycznie Skandynawię z basenem Morza Śródziemnego, ten szlak ma olbrzymie znaczenie strategiczne. Widzimy, co dzieje się za wschodnią granicą Unii Europejskiej i po prostu taki szlak komunikacyjny, patrząc na względy transportowe, jest szczególnie potrzebny i konieczny dla poprawienia bezpieczeństwa czy wzrostu poczucia bezpieczeństwa wschodnich rubieży Unii Europejskiej – zaznacza europoseł Stanisław Ożóg.

Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego przebiegającego przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię aż do Grecji.

Przewidywana jest także budowa odgałęzień w kierunku na Ukrainę i Białoruś oraz w kierunku polskich portów. Przez Polskę szlak Via Carpatia ma przebiegać między miastami Budzisko, Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl