Projekt ustawy premiującej oszczędzanie na własne mieszkanie

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje opracować projekt ustawy dotyczącej oszczędzania na mieszkanie.

Resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy; zaopiniuje je KNF i Ministerstwo Finansów w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Projektowany przez ministerstwo mechanizm kas oszczędnościowych ma być jednym z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego, tzw. programu „Mieszkanie Plus”.

Osoby, które regularnie oszczędzają na cele mieszkaniowe dostają od państwa premię pieniężną na cele mieszkaniowe. Ta forma pomocy ze strony państwa byłaby dedykowana dla osób o średnich i niższych dochodach.

Jak zaznacza Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu ds. mieszkalnictwa, szczegóły projektu zostaną wkrótce przedstawione.

– Systematyczne osądzanie na rachunku przez określony czas, powiedzmy minimum 5 lat pozwoli uzyskać premię, która będzie mogła być przeznaczona na dowolny cel mieszkaniowy: czy to będzie kupno, remont mieszkania, czy wkład do spółdzielni mieszkaniowej, czy partycypacja w TBS. Kiedyś były książeczki mieszkaniowe i to było tylko i wyłącznie w spółdzielni mieszkaniowej. Teraz będą one dostępne dla każdego. Będą też ograniczenia kwotowe, jeżeli chodzi o maksymalną kwotę, do której będziemy dopłacali jak również dopłata w wysokości premii też będzie ograniczona, bo wiąże się to z uwarunkowaniami budżetowymi. Ten system w Europie jest bardzo popularny – blisko 18 krajów w Europie wprowadziło już taki system oszczędzania i my też chcemy go uruchomić – powiedział Kazimierz Smoliński.

Elementem programu „Mieszkanie Plus” mają być także tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa.

Na przełomie maja i czerwca powinny być znane szczegóły Narodowego Programu Mieszkaniowego tzw. programu „Mieszkanie Plus”. Na ostatnim posiedzeniu rządu, premier Beata Szydło zapowiedziała, że po długim weekendzie program zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie Rady Ministrów.

RIRM

drukuj