Ustawa o elektrowniach wiatrowych przyjęta przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych. Projekt autorstwa posłów PiS ma się przyczynić do uregulowania zasad lokalizowania wiatraków energetycznych w Polsce.  

Posłowie opozycji wskazywali, że nowe przepisy prowadzą do zahamowania rozwoju energetyki wiatrowej.

Poseł Bogdan Rzońca, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, podkreślał z kolei podczas debaty w Sejmie, że ustawa nie jest walką z wiatrakami jako źródłem energii.

– Nie ma w ogóle walki z wiatrakami i zabijania energetyki wiatrowej. Jesteśmy po prostu za tym, żeby stworzyć w Polsce zdrowy mix energetyczny gdzie będą biogazownie, gdzie będą elektrownie wodne, gdzie oczywiście będą także powstawały farmy wiatrowe, tylko te farmy wiatrowe nie mogą stać np. w uzdrowisku. Wy chcieliście, żeby te farmy stały w Rymanowie i Iwoniczu. Więc proszę państwa, wyraźnie mówimy: farmy wiatrowe tak, ale w tych miejscach, gdzie mogą spokojnie funkcjonować i nie szkodzić zdrowiu – powiedział poseł Bogdan Rzońca.  

Nowa ustawa zakłada m.in., że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatkami.

RIRM

 

drukuj