Będą pieniądze z UE na modernizację kolei i portów

Unia Europejska zatwierdziła listę 195 projektów z zakresu infrastruktury transportowej. Wśród nich jest 17 projektów z Polski. Jak podała Komisja Europejska, zatwierdzone projekty zostaną dofinansowane z unijnego funduszu ,,Łącząc Europę” kwotą 6,7 mld euro.

Polskie projekty dotyczą głównie modernizacji infrastruktury kolejowej, a także portów. UE wesprze też budowę systemu zarządzania ruchem drogowym na sieci TEN-T. Polska otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę 1,9 mld euro.

To bardzo dobra wiadomość dla rozwoju polskiej gospodarki i infrastruktury podkreśla europoseł PiS Bolesław Piecha, członek Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim.

– Są coraz trudniejsze procedury zdobywania pieniędzy. To nie jest tak, że ktoś tam będzie naruszał jakieś nasze środki z tej tzw. polskiej koperty, ale dane projekty będzie coraz trudniej zatwierdzić. Cieszę się, że przynajmniej wstępnie te projekty zostały zatwierdzone i jestem prawie pewny, że pieniądze zostaną uruchomione. One idą w dwóch ważnych kierunkach. Pierwsza sprawa to jest niewątpliwie to, co ma wieloletnie zaniedbania czy nawet dziesięciolecie zaniedbań – to jest kolej – i druga, nie ukrywam, że chyba bardzo satysfakcjonująca, czyli porty. To dobra wiadomość. Trzymajmy kciuki – mówi europoseł Bolesław Piecha.

Listę 195 projektów zatwierdził komitet koordynacyjny ds. instrumentu ,,Łącząc Europę” złożony z przedstawicieli krajów członkowskich. Ostateczną decyzję w tej sprawie KE podejmie pod koniec lipca. Umowy powinny zostać podpisane przez beneficjentów w drugiej połowie b.r.

RIRM

drukuj