fot. flickr.com

We wtorek protest kolejarzy

Kolejna grupa zawodowa zapowiada protest. Tym razem manifestować będą kolejarze. Pikieta odbędzie się w najbliższy wtorek przed siedzibą PKP S.A.

Powodem jest fatalna sytuacja we wszystkich spółkach kolejowych oraz wprowadzanie kolejnych zmian restrukturyzacyjnych.

Związkowcy alarmują, że szczególnym zagrożeniem dla kolei jest prywatyzacja spółek infrastrukturalnych:  PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka.

– Jeżeli się już sprzedaje jakąś spółkę, powinny obowiązywać chociażby osłony ponieważ pracownicy chcą dalej żyć i w tym kraju mieć pewność, że są godnie traktowani. Przykładem jest chociażby spółka Natura Tour, gdzie co roku sprzedaje się po jednym ośrodku, a pracownicy nie mają żadnego zabezpieczenia. Na to się nie możemy zgodzić. Chcemy pokazać swoje niezadowolenie i żądać negocjacji paktów gwarancji pracowniczych, a poza tym nie zgadzamy się z tą prywatyzacją – powiedział Stanisław Kokot, rzecznik sekcji krajowej NSZZ Solidarność kolejarzy.

Związkowcy podkreślają również, że nowe metody zarzadzania przez osoby spoza branży kolejowej prowadzą do degradacji terenowych jednostek organizacyjnych, a nawet zwolnień kolejarzy w terenie.

Kolejarzom nie podoba się również to, że równocześnie zatrudnia się pracowników w centralach spółek.

RIRM

drukuj