Szkoły zawodowe wracają do łask

Jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się powodzeniem, ale ostatnio wracają do łask. Szkoły zawodowe są coraz częściej wybierane przez gimnazjalistów. Niestety stan szkolnictwa zawodowego w naszym kraju nadal ma wiele do życzenia.

Według ministerstwa edukacji więcej zajęć praktycznych i unijne stypendia mają poprawić notowania szkół zawodowych.

Jeszcze kilka lat temu do szkół zawodowych szli najsłabsi uczniowie, dziś to się zmienia. W ubiegłym roku 55 proc. gimnazjalistów wybrało szkoły zawodowe. Tomasz Lech z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie wybrał kierunek – technik mechanik.

–  Od zawsze interesowałem się mechaniką, obrabiarki sterowane numerycznie były dla mnie czymś nowym, chciałem odkryć jak to wygląda – powiedział Tomasz Lech z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie.

Również w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni nie brakuje chętnych. Kucharz to zawód z przyszłością.

– Przypadek, zawsze w domu coś lubiłem ugotować, nie miałem tylko takiej pasji, jak teraz. Ta pasja cały czas się rodzi i odkrywam ją nadal – powiedział Tomasz Grota z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni.

Uczniowie mają przed sobą szerokie perspektywy zawodowe i to motywuje ich do podjęcia ściśle ukierunkowanej nauki.

– Same praktyki odbywane w hotelach to już przedsionek by zaistnieć, pokazać się – powiedział Barbara Kolbowicz z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni.

Obecnie w Polsce kształcenie zawodowe odbywa się w 194 zawodach. Jest ponad 1950 techników i ponad 1680 zasadniczych szkół zawodowych.

Szkoły zawodowe czekają na swój renesans. Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało umowy z urzędami marszałkowskimi na podzielenie 120 milionów euro z Unii Europejskiej. Fundusze trafią także do pracodawców na organizację praktyk.

– Każdy pracodawca, który zdecyduje się na utworzenie praktyk w swojej firmie dostanie 5 tysięcy zł na rok na każdego ucznia, na każde stanowisko do praktyk – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

Resort edukacji uruchomił internetową mapę zawodów i szkół. Ale poziom kształcenia nie zadowala przedsiębiorców. Powinniśmy brać przykład z Niemców – uważa ekonomista dr Marian Szołucha.

– Udało się Niemcom sprzęgnąć w jeden mechanizm edukacje kontrolowaną przez państwo z oczekiwaniami przedsiębiorców i możliwościami, jakie dają nabywanie praktycznych umiejętności poszczególne zakłady pracy – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista.

Stan szkolnictwa zawodowego w Polsce jest dziś fatalny – oceniła Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości. To wynik wieloletnich zaniedbań, a przede wszystkim braku dofinansowania samorządów, które zamykały szkoły.

– Powiat to najsłabszy element finansowy pod względem samorządu terytorialnego w związku z czym chętnie likwiduje szkoły zawodowe i dziś będzie bardzo trudno odtworzyć szkolnictwo zawodowe na takim poziomie, żeby mogły odpowiadać na zapotrzebowania rynku pracy i uczniów – powiedziała Marzena Machałek.

Po 89 roku skupiono się na kształceniu akademickim. Uważano wówczas, że każdy musi mieć wyższe wykształcenie. Znikały szkoły gastronomiczne, mechaniczne czy kolejowe. W efekcie specjalistów mamy dziś jak na lekarstwo – wskazuje Tadeusz Rajchel, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie.

– W tej chwili pracodawcy poszukują absolwentów szkół z konkretną umiejętnością, w konkretnym zawodzie i co ciekawe w nawet takich prostych zawodach jak: elektryk, ślusarz, operator, mechanik – powiedział Tadeusz Rajchel, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie.

To zapotrzebowanie widać w Urzędach Pracy. Posadę bez problemu otrzymają budowlańcy, ślusarze, spawacze czy operatorzy maszyn produkcyjnych.

– Przekrój tych ofert jest duży, dominuje przemysł, produkcja i zawody budowlane – powiedział Maciej Sałdacz z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Sytuacja cały czas się poprawia, bo ofert jest coraz więcej – dodał Maciej Sałdacz.

Mniej teorii, a więcej praktyki i unijne stypendia – tak można krótko podsumować zmiany, jakie rząd chce wprowadzić w szkołach zawodowych. Ale ignorowanie sugestii płynących ze strony przedsiębiorców uczynią z tych ambitnych planów zbiorem pustych obietnic.

 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl