Watykan: 50 tysięcy egzemplarzy Ewangelii dla wiernych

50 tysięcy egzemplarzy Ewangelii otrzymali w niedzielę wierni podczas południowego spotkania z papieżem Franciszkiem na modlitwie Anioł Pański. Prezent od papieża rozdawało między innymi 300 rzymskich bezdomnych.

To już kolejny podarunek z inicjatywy Franciszka dla wiernych, przygotowany we współpracy z urzędem papieskiego jałmużnika arcybiskupa Konrada Krajewskiego. Wcześniej uczestnikom modlitwy Anioł Pański rozdawano pochodzący z Polski zestaw „miserikordyna” z różańcem, książeczkę z podstawowymi prawdami wiary na Wielki Post, a także Ewangelię.

Po roku przygotowano dla wiernych ten sam prezent. W kieszonkowym wydaniu oprócz czterech Ewangelii są również słowa Franciszka z jego adhortacji apostolskiej „Radość Ewangelii”, modlitwy błogosławionych: kardynała Johna H.Newmana i Matki Teresy z Kalkuty.

Zwracając się do wiernych Franciszek mówił o symbolicznym znaczeniu tego, że to bezdomni, podopieczni jałmużnika rozdawali Ewangelię. Papież zachęcał: „Noście Ewangelię w torbie, w kieszeni, czytajcie ją często; codziennie jeden fragment”. „To dobrze wam zrobi” – podkreślił.

Franciszek przypomniał także o obchodzonym w niedzielę Światowym Dniu Wody, ogłoszonym przez ONZ. „Zachęcam wspólnotę międzynarodową, by czuwała nad tym, aby wody na planecie były w odpowiedni sposób chronione i aby nikt nie był wykluczony ani dyskryminowany przy dostępie do tego dobra” – apelował.

Papież zacytował również słowa Świętego Franciszka: „Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą, wodę, co pożyteczna jest wielce i pokorna, i cenna, i czysta”.

Franciszek, jak wcześniej sam informował dziennikarzy, pracuje właśnie nad encykliką, poświęconą ekologii.

PAP/RIRM

drukuj