fot. www.gov.pl

„Die Welt”: Silna pozycja Polski w polityce europejskiej wyzwaniem dla UE

Niemiecki dziennik „Die Welt” napisał, że Polska jest silna jak nigdy dotąd. Zdaniem gazety wojna na Ukrainie sprawiła, że nasz kraj stał się centralnym graczem w polityce europejskiej, co stanowi wyzwanie dla Brukseli.

Dziennik analizował napięcia na linii Polska-UE, nawiązując też do niedawnego wywiadu, w którym prezes PiS zapowiedział kurs konfrontacyjny z Brukselą.

Według „Die Welt” Komisja Europejska ma dylemat z Polską, która – choć krytykuje Unię Europejską – mocno wspiera Ukrainę, rozwija gospodarkę, jest prawie niezależna energetycznie od Rosji i buduje armię, która wkrótce będzie jedną z największych w NATO. Dziennik zauważył, że Polska ma potencjał, by stanąć u boku Niemiec i Francji.

Do artykułu odniósł się prof. Arkadiusz Jabłoński. W ocenie socjologa Unia Europejska rzeczywiście ma dylemat z Polską, której pozycja znacząco urosła.

 – Unia Europejska musi w jakiś sposób zareagować na te zmiany. Była próba uczynienia z Polski kraju w pełni zależnego od instytucji unijnych i państw, które w niej przewodzą. Obecnie jednak ten sposób się nie udał i teraz unijni urzędnicy muszą poszukiwać innych rozwiązań. Nie mogą one jednak polegać na próbie zastraszenia Polski i odbieraniu nam funduszy. Powstaje pytanie, jak szybko to nastąpi i na ile w strukturach europejskich będzie dominowała gra na przeczekanie, aż nastąpi zmiana władzy w naszym kraju, która będzie skłonna przyjmować unijne warunki – zauważył  socjolog.

Prof. Arkadiusz Jabłoński dodał, że polska strategia polegająca na nieustępowaniu Unii Europejskiej jest obecnie dobierana pod znaczące wzmocnienie naszej pozycji w Europie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl