Ustawę o TK wkrótce rozpatrzy Senat

Senat na posiedzeniu 20 lipca rozpatrzy ustawę o Trybunale Konstytucyjnym – poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zapowiedział, że będzie możliwość debaty. Wczoraj projekt został przyjęty przez Sejm.

Według Prawa i Sprawiedliwości ustawa likwiduje spory dotyczące TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, natomiast część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli też zaskarżenie przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że za dwa tygodnie ustawą zajmie się izba wyższa parlamentu.

– Istniały podejrzenia, szczególnie ze strony opozycji, że tę ustawę w pilnym trybie będziemy rozpatrywać dziś. Postanowiłem skierować ustawę do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej. Wspólne posiedzenie Komisji odbędzie się w czwartek, a na następnym posiedzeniu najważniejszym punktem będzie właśnie ta ustawa,  w swobodny sposób będziemy nad nią dyskutować. Mówi się o Senacie, że jest to izba wyższa – izba zadumy i refleksji – a więc będzie czas i możliwość wprowadzenia w niej zmian – tłumaczył Stanisław Karczewski.

Komisja Europejska zapowiedziała, że oceni ustawę o Trybunale Konstytucyjnym w ramach prowadzonej procedury ochrony praworządności, kiedy prace nad nią zostaną w Polsce zakończone.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl