fot. twitter.com

Szef Komisji Weneckiej z zastrzeżeniami dot. polskiego TK

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio wyraził zaniepokojenie „pogorszeniem się sytuacji” w polskim Trybunale Konstytucyjnym. W komunikacie opublikowanym dziś na stronie internetowej Komisji Buquicchio ocenił, że w naszym kraju podejmowane są próby wpływania na pracę TK.

Jego zdaniem po wprowadzeniu poprawek legislacyjnych podjęto „praktyczne kroki, mające zapewnić, aby Trybunał działał zgodnie z wolą bieżącej politycznej większości”.

Do kroków tych Gianni Buquicchio zaliczył m.in. to, że nowy prezes TK został wybrany na podstawie wątpliwej – jego zdaniem –  procedury.

Szef KW jest oderwany od faktów i obowiązującego w Polsce prawa – przekonuje poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości.

– Przewodniczący Komisji Weneckiej jak widać nie zachowuje się w sposób bezstronny. Bazuje na informacjach przekazywanych przez niezadowoloną w Polsce opozycję, w sposób bezkrytyczny podchodzi do przedstawianych informacji. Tego rodzaju stronnicze zachowanie nie może budzić zaufania. Myślę, że szkodzi to również wizerunkowi samej Komisji Weneckiej – mówi Stanisław Piotrowicz.

W październiku ubiegłego roku KW oceniła m.in., że lipcowa ustawa o TK nie spełnia podstawowych standardów równowagi władzy. W grudniu Komisja zapoznała się z informacją nt. rozwoju wydarzeń po przyjęciu przez nią w październiku opinii dot. nowej ustawy o Trybunale.

RIRM

drukuj