fot. PAP/Radek Pietruszka

10 kwietnia TK ma ogłosić wyrok ws. karania za odmowę usługi ze względu na światopogląd

10 kwietnia Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie kary za odmowę usługi ze względu na światopogląd bądź wyznawaną religię. Chodzi o łódzkiego drukarza, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

Adam J., pracownik łódzkiej drukarni, odmówił druku materiałów promujących treści homo-, bi- i transseksualne. Odmowę tłumaczył swoimi przekonaniami. Łódzki sąd w 2017 r. prawomocnie uznał go za winnego wykroczenia, ale zarazem odstąpił od wymierzenia kary.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował wniosek do TK. Mówił, że „Wolność sumienia gwarantowana w konstytucji to wartość nadrzędna. Nie wolno nikogo zmuszać, by postępował wbrew własnemu sumieniu i przekonaniom, a tym bardziej za to karać”.

Sąd Najwyższy oddalił kasację Zbigniewa Ziobry. Sędzia SN Andrzej Ryński wskazywał, że zgodnie z projektem plakatu grafika składała się z logotypu fundacji, a nie „promowała zachowań LGBT, które sprzeczne byłyby z kanonami wiary katolickiej”. Po tym orzeczeniu minister Ziobro ocenił, że SN „w tej sprawie wypowiedział się przeciwko wolności, stanął po stronie przemocy państwa w służbie ideologii aktywistów homoseksualnych”.

W stanowiskach przekazanych do TK za niezgodnością zaskarżonego przepisu z konstytucją opowiedział się Sejm. Według Rzecznika Praw Obywatelskich regulacja Kodeksu wykroczeń jest konstytucyjna. 10 kwietnia TK ma ogłosić wyrok w sprawie konstytucyjności karania za odmowę usługi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj