fot. flickr.com

Sześciu sędziów TK staje w obronie prof. K. Zaradkiewicza

Sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego wystosowało list do prezesa Andrzeja Rzeplińskiego w obronie prof. Kamila Zaradkiewicza. Chodzi o decyzję prezesa TK, który zdegradował prof. Zaradkiewicza do roli eksperta pozbawiając go stanowiska szefa działu analiz i studiów.

Sprawa ma dotyczyć medialnych wypowiedzi prof. Zaradkiewicza na temat funkcjonowania TK.

Sygnatariusze listu wskazują, że nie ma podstaw do degradacji, a prof. Zaradkiewicz ma prawo wypowiadać się publicznie jako pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zwraca uwagę, że prezes Rzepliński od początku próbował ograniczać wolność wypowiedzi prof. Zardakiewicza.

To  działanie  odbieram jednoznacznie jako represję w stosunku do prof. Zaradkiewicza. Nie widzę jakichkolwiek podstaw do tego rodzaju działań. Pan prezes Rzepliński wielokrotnie sam publicznie się wypowiadał, prezentując kontrowersyjne stanowiska. Nie sądzę, aby były one z kimkolwiek w Trybunale uzgodnione, czyli w tym sensie pan profesor również jako naukowiec miał prawo do przedstawiania własnego zdania nie zawsze zgodnego ze stanowiskiem i oczekiwaniami pana prezesa. W pełni zgadzam się ze stanowiskiem sześciu sędziów TK, którzy bronią prof. Zaradkiewicza – mówi poseł Marek Ast.

Pod listem do prezesa TK podpisali się: Zbigniew Jędrzejewski, Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.

RIRM

drukuj