PiS: Podpis prezydenta kończy spór o TK

Politycy Prawa i Sprawiedliwości komentują podpisanie przez Prezydenta noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podpis kończy niepotrzebny spór i pozwoli na zajęcie się sprawami ważnymi dla Polaków – stwierdza  PiS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym [czytaj więcej].

Uzasadniając swoją decyzję zaznaczył, że nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji Trybunału i powagi jego orzecznictwa, także w oczach społecznych.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki komentując decyzję prezydenta zaznaczył, że jedną z kluczowych zmian, które wprowadza nowela, jest rozpatrywanie spraw według daty wpływu.

– W naszej ocenie jest to absolutnie dobre rozwiązanie. Chciałbym państwu przypomnieć, że praktyka działalności TK pokazała, że tam gdzie były sprawy ważne dla ludzi – np. bankowy tytuł egzekucyjny, czyli tragedia wielu rodzin, obniżenie wieku emerytalnego – w tych sprawach TK potrafił czekać 1,5 roku, 2 lata. Natomiast kiedy sprawa dotyczyła już interesów istotnych dla samych sędziów TK, np. kadencji prezesa, to Trybunał potrafił rozstrzygać sprawę w przeciągu 24 godzin. Dlatego dzisiaj ta ustawa kończy z taką praktyką. Znów przypominamy, że sprawy ludzi, sprawy obywateli, suwerena są najważniejsze – powiedział Patryk Jaki.

Poseł PiS-u Jacek Sasin zaapelował z kolei do opozycji, aby wziąć się do pracy, zamiast wzywać do anarchii.

– Jeśli słyszymy takie wypowiedzi, że Trybunał Konstytucyjny nie jest związany ustawą, to rzeczywiście jest to apelowanie o to, aby wprowadzić w Polsce anarchię, a nie rządy prawa. Weźmy się wszyscy do pracy, bo Polacy oczekują tego od parlamentarzystów. Są w tej chwili ważne sprawy do przyjęcia w parlamencie, jak np. „500 zł na dziecko” czy wprowadzenie podatku bankowego, który będzie jednym z elementów umożliwiających realizację obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. I apelujemy do sędziów TK, aby skupili się na tym, do czego zostali wybrani, a więc na orzekaniu. Wtedy nie będzie problemu z tym, aby sprawy mogły być szybko rozpatrywane i wyroki mogły zapadać szybko, nie tak jak teraz, kiedy często latami musimy czekać – skomentował Jacek Sasin.

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie – jak dziś – zwykłą.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj