fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Ranking: Merkel najbardziej wpływową osobą 2015 roku

Kanclerz Niemiec Angela Merkel znalazła się w czołówce  najbardziej wpływowych osób na świecie w kończącym się 2015 roku. Ranking przygotowała agencja AFP.

Dziennikarze doceniają czołową rolę kanclerz przy rozwiązywaniu kryzysu z imigrantami a także  w negocjacjach pomiędzy Grecją a UE. Warto jednak zauważyć, że to Angela Merkel zapraszała cudzoziemców do Niemiec.

Na drugim miejscu listy AFP znalazł się prezydent Rosji Władimir Putin, a dopiero na trzecim Ojciec św. Franciszek.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, tłumaczy, że do tego typu rankingów należy podchodzić z pewnym dystansem.

– W gronie najbardziej wpływowych osób na świecie powinien być prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek nim jest i jakąkolwiek politykę prowadzi. Niekorzystanie z tych wpływów, czy stosunkowa bierność na tle wcześniejszych, czy pewnie późniejszych prezydentów nie oznacza, że się tego wpływu nie ma. Ten ranking ma oczywiście pewien sens i jest naturalne, że przywódca największego państwa europejskiego ma istotny wpływ na sytuację międzynarodową (ktokolwiek by nim był) i jest oczywiste, że przywódca państwa, które prowadzi agresję zbrojną w Europie i także poza nią (w tej chwili operacje wojskowe) też oddziałuje na sytuację międzynarodową, ale dlaczego nie przywódca Chin na przykład? Podchodziłbym bym do tego z umiarkowaną powagą – mówi dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Wcześniej Merkel została uhonorowana przez amerykański tygodnik „Time” tytułem Człowieka Roku 2015. W ubiegłym roku za najbardziej wypływową osobę świata dziennikarze AFP uznali prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

RIRM

drukuj