A. Merkel będzie dziś rozmawiała z szefem KE nt. praworządności w Polsce

O praworządności w Polsce mają dziś rozmawiać kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Spotkanie odbędzie się w Berlinie.

Wczoraj KE odrzuciła przedstawione przez Polskę stanowisko, według którego Unia Europejska nie ma prawa ingerować w polskie sądownictwo. [czytaj więcej] 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że traktuje „bardzo poważnie” stanowisko KE i w tej sprawie nie może „trzymać języka za zębami”. Zapowiedziała prowadzenie wyczerpujących rozmów.

Politolog Katarzyna Cyganik ocenia, że zarzuty o rzekomym zagrożeniu praworządności w Polsce to chwyt retoryczny, który ma osłabić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Niemcy, jak również inne państwa tzw. starej Unii Europejskiej, starają się zachować swoje status quo, czyli taki stan rzeczy, w którym te kraje dyktują warunki państwom członkowskim, które późnej dokonały akcesji do UE. Natomiast w polityce międzynarodowej sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Państwa Grupy Wyszehradzkiej zaczynają się umacniać i widać, że to jest element pewnej gry politycznej. Państwom starej Unii zależy na tym, żeby osłabiać te państwa, które w tym momencie próbują się wybić na większą niezależność i próbują je doścignąć – wskazuje Katarzyna Cyganik.

Procedura praworządności została wszczęta wobec Polski w 2016 r. w związku ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym wprowadzanymi przez rządzącą większość.

W Warszawie o godz. 16.00 przed budynkiem przedstawicielstwa KE w Polsce, odbędzie się protest przeciwko działaniom władz UE wobec Polski. [czytaj więcej] 

Wczoraj premier Beata Szydło powiedziała, że Polska jest państwem praworządnym i demokratycznym, solidarnym i proeuropejskim. Premier zapowiedziała, że nasz kraj będzie bronił wartości leżących u podstaw UE, takich jak wolny rynek i swobodna konkurencja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl