fot. PAP/EPA

D. Trump rozmawiał z przywódcami Niemiec i Włoch o szczycie G20

Prezydent USA Donald Trump przeprowadził w poniedziałek rozmowy telefoniczne z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Włoch Paolo Gentilonim m.in. na temat problemu globalnych zmian klimatu w kontekście zbliżającego się szczytu G20 – poinformował Biały Dom.

Według opublikowanego komunikatu, „podczas długiej rozmowy (z kanclerz Merkel) mówiono też o kwestiach handlu, w tym nadwyżki stali na rynkach światowych oraz inicjatywy wspierania kobiet działających w biznesie”.

Prezydent Trump powiedział, że „liczy na pomoc kanclerz, aby szczyt G20 zakończył się sukcesem” – informuje komunikat.

Kanclerz Merkel wskazała, że spodziewa się, iż szczyt będzie trudny ze względu na stanowisko prezydenta USA w sprawie klimatu, handlu i wydatków obronnych.

Nieco ponad miesiąc temu Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone wycofują się z międzynarodowego porozumienia, które ma na celu zredukowanie emisji do atmosfery związków węgla odpowiedzialnych za ocieplanie się klimatu.

Merkel ma spotkać się z Trumpem „w cztery oczy” na krótko przed rozpoczęciem obrad szczytu G20, który odbędzie się w piątek i w sobotę w Hamburgu.

Biały Dom poinformował też, że Trump rozmawiał w poniedziałek o szczycie G20 z premierem Włoch Paolo Gentilonim. Prezydent m. in. wyraził uznanie dla „wysiłków Włoch w związku z poważnym kryzysem migracyjnym”.

PAP/RIRM

drukuj