R. Legutko do A. Merkel: Gdzie jest pani chrześcijańsko-demokratyczna wizja Europy?

Gdzie jest pani chrześcijańsko-demokratyczna wizja Europy? – pytał w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim kanclerz Angelę Merkel lider grupy EKR Ryszard Legutko z Prawa i Sprawiedliwości. Wskazywał też na rosnącą rolę lewicy w strukturach unijnych.

We wtorek w Parlamencie Europejskim niemiecka kanclerz przedstawiła swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej w debacie z europosłami i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Angela Merkel stoi na czele niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Głos zabrali też przedstawiciele grup politycznych, w tym w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko. Skrytykował on Angelę Merkel za zbyt dużą ingerencję jej rządu w procesy decyzyjne w UE.

„Tu w Parlamencie Europejskim, gdy chce się zrobić coś w sprawie, która nie podoba się pani rządowi, np. zatrzymać Nord Stream 2 czy ograniczyć działalność Jugendamtów, przeszkody wyrastają jak grzyby po deszczu. I wygląda na to, że niezwykle trudno jest cokolwiek zrobić, a jeśli już nawet się uda, to te działania są lekceważone przez pani rząd, gdyż może on sobie na to pozwolić” – powiedział, zwracając się do kanclerz.

Jednak w rzeczywistości – jak mówił – rodzina polityczna Angeli Merkel gra drugie skrzypce w europejskiej polityce.

„Choć pani wystąpienie było interesujące, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że 95 proc. z tego, co pani powiedziała, mogłoby równie dobrze zostać powiedziane przez niejakiego Martina Schulza, który przez wielu został już zapomniany, ale kiedyś był tu ważną postacią. I ciągnął tę izbę w lewo przy wsparciu EPL” – powiedział Ryszard Legutko.

Martin Schulz, niemiecki socjaldemokrata, był w przeszłości dwukrotnie przewodniczącym PE.

Ryszard Legutko wskazywał podczas debaty, że decydującą rolę w instytucjach unijnych zaczęła odgrywać lewica, „która narzuca swoją ideologię, swój polityczny program, a nawet swój język”.

„Nie będę pani mówił o niemieckiej tradycji chrześcijańskiej demokracji, gdyż wie pani na ten temat znacznie więcej niż ja. Ale co się z nią właściwie stało? Gdzie się ulotniła? Portret Konrada Adenauera w pani biurze to za mało. Gdzie jest pani chrześcijańsko-demokratyczna wizja Europy?” – pytał szef EKR Angelę Merkel.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl