Brama Północna w Brukseli

Pełnomocnik Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski złożył dziś wizytę w Parlamencie Europejskim, aby m.in. poinformować europosłów o planach realizacji projektu tzw. Bramy Północnej – nowego konkurencyjnego źródła gazu ziemnego dla Europy.

Chodzi tutaj o doprowadzenie do Polski gazu z szelfu norweskiego, aby zapewnić dla naszego kraju odpowiednią konkurencyjność cenową i podłączenie do źródeł gazu w Europie Zachodniej.

Piotr Naimski podkreślał w Brukseli, że działania na rzecz zróżnicowania źródeł dostaw gazu do regionu Bałtyku i Polski to podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, abyśmy mogli mówić o konkurencyjnym rynku gazu.

Większość szlaków transportowych gazu w Europie Środkowej biegnie ze wschodu na zachód. To historyczne dziedzictwo. To czego naprawdę potrzebujemy to nowe połączenie pionowe – mówił Piotr Naimski.

I dlatego zorganizowano wysłuchanie publiczne. Do końca tego roku mają zakończyć się prace nad studium wykonalności projektu korytarza norweskiego.

Na tę chwilę czeka unijny komisarz ds. energii Maroš Šefčovič.

Uważamy, że projekt szelfu norweskiego czyli interkonetkora na linii Polska – Dania ma bardzo wielki potencjał, ponieważ odpowiada na wyzwania Środkowej i Południowo – Wschodniej Europy. Brama Północna to wielka szansa na powstanie źródła dostaw norweskiego gazu nie tylko do Danii i Polski, ale także do całej Środkowej i Południowo – Wschodniej Europy – podkreślał unijny komisarz ds. energii.

Zdaniem koordynatora w komisji ITRE prof. Zdzisława Krasnodębskiego trwała współpraca pomiędzy Polską, Norwegią i Danią zapewniłaby dywersyfikację źródeł i mogłaby stanowić realną alternatywę dla podobnych projektów, zdających się nie brać pod uwagę potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii do Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że przewidywany termin oddania korytarza norweskiego do użytku to rok 2022.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl