fot. PAP/Radek Pietruszka

P. Naimski: W wyniku umów zysk EuRoPol Gazu został ograniczony do śmiesznej kwoty 21 mln zł

Przegraliśmy tranzyt. Co to znaczy? To znaczy, że w wyniku tych umów, które zostały podpisane, zysk EuRoPol Gazu z przesyłu 30 mld m sześc. gazu przez Polskę na długości 660 km, został ograniczony do śmiesznej kwoty 21 mln zł – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę, utrata kontroli nad EuRoPol Gazem, utrwalenie zależności do Rosji i wstrzymanie dywersyfikacji gazu to efekty rozmów gazowych z lat 2008-2010.

Negocjacje rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w tej sprawie podsumował w poniedziałek poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski. W swoim wystąpieniu nawiązał do odtajnionego raportu Najwyższej Izby Kontrolii poświęconego negocjacjom.

Polityk wskazywał, że tamte negocjacje były prowadzone z pozycji kapitulanckiej. Zwrócił w tym kontekście uwagę m.in. na kwestię tranzytu błękitnego surowca.

– Przegraliśmy tranzyt. Co to znaczy? To znaczy, że w wyniku tych umów, które zostały podpisane wtedy, zysk EuRoPol Gazu z przesyłu 30 mld m sześc. gazu przez Polskę na długości 660 km, został ograniczony do śmiesznej kwoty 21 mln zł. To jest mniej więcej 0,01 tego, co pobierają za przesył przez swój system tranzytowy w tej chwili Ukraińcy. To oznaczało po prostu, że Rosjanie mają prawo do przesyłu przez Polskę na Zachód gazu za darmo – powiedział Piotr Naimski.

Piotr Naimski wskazał, że utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę oznaczała około 1 mld zł „prezentu” dla Gazpromu.

NIK w opublikowanym w poniedziałek raporcie wytyka nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem.

Chodzi o okres, w którym funkcję szefa resortu gospodarki sprawował były już lider PSL Waldemar Pawlak. Raport w tej sprawie powstał w 2013 r., ale został utajniony.

RIRM

drukuj