Polska rozwija inwestycje gazowe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w województwie lubuskim. Z kolei spółka Gaz System poinformowała o odebraniu najdłuższego lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe.

PGNiG ma w Polsce ponad 50 kopalń ropy naftowej i gazu ziemnego. Z nowego złoża w Kamieniu Małym rocznie będzie wydobywane ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln metrów sześc. gazu ziemnego. Spółka zwiększa nie tylko krajowe wydobycie, ale w tym roku chce pozyskać ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ponad 3 mld metrów sześciennych gazu.

– Mamy również wydobycie na Bliskim Wschodzie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także prowadzimy wydobycie w Pakistanie – mówił Artur Cieślik, wiceprezes zarządu ds. strategii i regulacji PGNiG S.A.

Błękitne paliwo z Norwegii będzie tłoczone do Polski przez gazociąg Baltic Pipe. Najdłuższy lądowy odcinek liczący 191 kilometrów został już odebrany przez spółkę Gaz System. Cały gazociąg zostanie uruchomiony 1 października bieżącego roku. Wojna zmieniła wszystko – podkreślił wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

– Nagle okazuje się, że w Polsce nie da się funkcjonować bez węgla, bez ropy naftowej, a szczególnie bez tego, co się ma u siebie w kraju – powiedział Maciej Małecki.

Redukcja dostaw gazu z Rosji zaszkodziła już 12 państwom europejskim – poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans.

– Ryzyko przerw w dostawach gazu jest dziś realne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – oznajmił Frans Timmermans.

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie, w którym zobowiązuje państwa członkowskie do wypełnienia przed zimą magazynów gazu w co najmniej 80 procentach. To uchroni nas przed rosyjskim szantażem – przekonywał europoseł Jerzy Buzek z Platformy Obywatelskiej.

– To dobra wiadomość dla naszych obywateli, małego i średniego biznesu, dla naszej gospodarki – zaakcentował Jerzy Buzek.

Unia chce zwiększyć kontrolę nad magazynami, które np. w Niemczech były własnością rosyjskiego kapitału i ułatwiły Kremlowi manipulowanie rynkiem. Problem jednak w tym, że magazyny mają być zapełniane gazem z Rosji – wskazał prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł.

– To oznacza, że w decydujących miesiącach wojny zamierzamy wspierać Rosję dodatkowymi pieniędzmi – podsumował prof. Zdzisław Krasnodębski.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo I Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim, zagłosowała przeciwko rozporządzeniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl