fot. PAP/Mateusz Marek

Rekordowe zyski polskich spółek za ubiegły rok

Największe polskie spółki ubiegły rok zakończyły zyskiem. Rekordowe zyski wypracowała Grupa PZU. Dobry wynik, ale nie taki jak rok wcześniej, ma grupa PGNiG.

Grupa PZU jest największa instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Rok 2019 był dla niej  najlepszy od momentu wejścia na giełdę. To efekt przyjętej strategii biznesowej – zauważył Paweł Surówka, były prezes ZUS.

Tą strategię można uznać jako udaną i na tych kluczowych miernikach spełnioną – powiedział Paweł Surówka.

Paweł Surówka złożył dymisję po ogłoszeniu najlepszych od lat wyników finansowych PZU. Zysk netto grupy PZU za ubiegły rok wyniósł prawie 4 mld zł. Przychody tylko ze sprzedaży ubezpieczeń wyniosły 24,2 mld zł.

Ubiegły rok za udany może też uznać inna spółka Skarbu Państwa. Polskie Górnictwie Naftowe i Gazownictwo. Zysk netto wyniósł 1,37 mld zł.

Nie obyło się jednak bez problemów – mówił Jerzy Kwieciński, prezes PGNIG.

Jeżeli popatrzymy na strukturę naszego zysku, bo zysk netto w skali całej naszej grupy spadł w zeszłym roku o 57 proc., jest na nieco mniejszym poziomie aniżeli połowa tego, co notowaliśmy w zeszłym roku – akcentował Jerzy Kwieciński.

Wpływ na zmniejszenie zysku miało obniżenie cen gazu na rynkach światowych, ale to nie jedyny powód – zauważył Mariusz Kękuś, ekonomista.

Obserwujemy też dość wysoki poziom temperatur, co powoduje, że zużycie tego gazu jest niższe w tych okresach jesiennozimowych – powiedział ekspert.

Grupa PGNIG pogłębiła dywersyfikację dostaw gazu. Spadł udział rosyjskiego paliwa z 67 do 60 proc. Wzrósł natomiast udział LNG z 20 do 23 proc. To głównie paliwo pochodzące z USA.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl