PGNiG przejęło udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim

PGNiG przejęło od Norske Shell udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim – poinformował w poniedziałek prezes spółki Jerzy Kwieciński. Dzięki przejęciom produkcja gazu z norweskich koncesji PGNiG osiągnie w 2021 r. 0,9 mld m sześc. rocznie.

PGNiG Upstream Norway przejmie 6,45 proc. udziałów w złożu Kvitebjřrn, oraz 3,225 proc. w złożu Valemon. Operatorem obydwu złóż jest Equinor. Udziały dotyczą w sumie czterech koncesji. Do finalizacji transakcji wymagana jest jeszcze zgodna norweskiej administracji.

Jak podkreślił Jerzy Kwieciński, przejęcie zwiększy produkcję na koncesjach PGNiG w Norwegii o 200 mln m sześć. gazu rocznie, do poziomu 0,9 mld m sześć. w 2021 r. W zależności od momentu norweskiej zgody, spółka powinna pozyskać z nich w tym roku nawet 50 mln m sześć. gazu.

Jerzy Kwieciński oświadczył także, że wydobycie z norweskich aktywów spółki w latach 2026-2027 „na pewno osiągnie poziom 2,2 mld m sześć. rocznie”.

„To oznacza, że zbliżamy się do planowanego poziomu 2,5 mld m sześć. rocznie.” – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

„Nie wykluczamy, że jeżeli będą inne ciekawe koncesje do przejęcia, zwłaszcza produkujące, to się nimi zainteresujemy” – dodał prezes.

Po zatwierdzeniu akwizycji przez norweską administrację, PGNiG Upstream Norway będzie posiadać udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak zaznaczył Jerzy Kwieciński, spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi dostawcami gazu do zasilenia gazociągu Baltic Pipe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl