PGNiG ruszy wkrótce z pierwszymi odwiertami na Szelfie Norweskim

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wkrótce ruszy z pierwszymi odwiertami w roli operatora na Szelfie Norweskim. Prace będą prowadzone na prospekcie poszukiwawczym Shrek, który leży ponad 2 km poniżej poziomu morza.

Do wierceń ma zostać użyta platforma najnowszej generacji. Sprzęt wart blisko 1 mld dolarów jest w stanie wiercić w sprzyjających warunkach do 2 km dziennie. To skraca czas wierceń o ponad 20 proc. w stosunku do poprzedniej generacji.

Minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wskazał, że odwierty mają kluczowe znaczenie dla Polski.

– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie wydobywało coraz więcej gazu ziemnego w Norwegii. Ten gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe, który budujemy do naszego kraju. Działalność Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zarówno na Szelfie Norweskim, ale nie tylko, gdzie PGNiG stara się dotrzeć do swoich własnych złóż gazu, który kupuje, to jest bardzo dobry kierunek w połączeniu z kontraktami, jakie PGNiG podpisuje od różnych dostawców i producentów skroplonego gazu. To zapewni nam bezpieczne dostawy po roku 2022, kiedy zrealizujemy nasze inwestycje w kraju, ale także Baltic Pipe pod Bałtykiem – powiedział Piotr Naimski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prace na Morzu Norweskim prowadzi we współpracy z niemiecką i norweską firmą. Polska spółka planuje zwiększyć wydobycie gazu ze złóż w Norwegii do 2,5 mld metrów sześciennych po 2022 roku.

RIRM

drukuj