By Kwipedia z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8663404

1 września Msze św. o pokój i w intencji ofiar II wojny światowej w polskich katedrach

1 września we wszystkich polskich katedrach będą sprawowane Msze św. o pokój i w intencji ofiar II wojny światowej.

Wspólne słowo w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny przygotowały episkopaty Polski i Niemiec. Poinformował o tym podczas konferencji przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Wiktor Skworc. W Częstochowie wczoraj odbyła się Rada Biskupów Diecezjalnych.

Pokój jest we współczesnym świecie wartością najbardziej zagrożoną i dlatego potrzeba „wspólnotowego głosu wołania o pokój i zachęty do modlitwy o pokój” – podkreślił ks. abp Wiktor Skworc.

Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej. Ponieśliśmy znaczące ofiary ludzkie i materialne, ale potem po pewnym okresie doszło do pojednania. Odnosimy się do niego w słynnym liście biskupów polskich do biskupów niemieckich. Dlatego my też mamy szczególne prawo, żeby teraz występować w sprawie pokoju, żeby zachęcać do modlitwy o pokój i apelować o pokój. To się stanie, bo jak zapowiedzieliśmy w komunikacie wszyscy biskupi diecezjalni czy biskupi pomocniczy będą się starać, aby 1 września w swoich katedrach odprawić Mszę świętą w intencji pokoju i za ofiary II wojny światowej –   powiedział ks. abp Wiktor Skoworc.

Episkopaty Polski i Niemiec wydały też wspólny dokument pt. „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”.

Przyszłość – jak mówił ks. abp Skworc – wiążemy przede wszystkim z darem pokoju. O ten dar pokoju trzeba się modlić i pokój budować.

– Dzisiaj w świecie toczą się wojny mniej lub bardziej regularne, tym bardziej to wołanie z Polski o pokój jest aktualne i godne zauważenia – podsumował ks. abp Wiktor Skworc.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl