fot. PAP/Tomasz Gzell

Sz. Szynkowski vel Sęk: Polska jest gotowa na wystąpienie W. Putina w trakcie Światowego Forum Holokaustu

Polska jest gotowa na wystąpienie Władimira Putina w trakcie Światowego Forum Holokaustu – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Z Polski płynie apel w stronę prezydenta Rosji, by nie zakłamywał historii.

V Światowe Forum Holokaustu odbędzie się w czwartek w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Będzie związane z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Udziału w spotkaniu nie weźmie prezydent Andrzej Duda.

– Nie będę mógł pojechać do Jerozolimy na uroczystości, jeżeli nie będę mógł przedstawić polskiego punktu widzenia – oznajmił Andrzej Duda.

Głos na Forum ma zabrać natomiast prezydent Rosji Władimir Putin, który pod koniec grudnia zaatakował Polskę, obwiniając nasz kraj o współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

– Prezydent Rzeczypospolitej nie mógł dopuścić do sytuacji, w której przedstawiciel państwa polskiego zostaje zmuszony do wysłuchania tego rodzaju zniewag bez możliwości reakcji, w milczeniu, mimo że 3 mln obywateli RP narodowości żydowskiej padło ofiarami zagłady; mimo że na terytorium RP okupowanym przez III Rzeszę Niemcy zbudowali fabryki śmierci i przeprowadzili Holokaust europejskich Żydów – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polskę na światowym Forum będzie reprezentował polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski.

– Apelujemy w tym miejscu do prezydenta Federacji Rosyjskiej, aby nie wykorzystywał pamięci o ofiarach Holokaustu do rozgrywek politycznych – dodał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Z udziału w organizowanych w Jerozolimie obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zrezygnował również prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Litewski przywódca zakomunikował, że przyjedzie na obchody w Polsce, które mają się odbyć 27 stycznia.

„Musimy uczcić pamięć ofiar Holokaustu, dążyć do sprawiedliwości historycznej i z całych sił przeciwstawiać się wszelkim formom nienawiści” – napisał w komunikacie prasowym litewski prezydent.

Prawda o II wojnie światowej stanowi integralną część dziedzictwa zjednoczonej Europy, która musi stanowczo przeciwstawiać się zakłamywaniu historii XX wieku.

„Usiłując przedstawić Związek Radziecki jako światowego wybawiciela od nazizmu, prezydent Rosji Władimir Putin pomija agresję militarną Moskwy nie tylko przeciwko Polsce, ale także państwom bałtyckim:  Litwie, Łotwie i Estonii – w czerwcu 1940 r. Pomija sprowokowanie <<wojny zimowej>> z Finlandią trwającej od listopada 1939 r. do marca 1940 r. Ta stalinowska wersja historii jest nie tylko niedokładna, ale obraża pamięć milionów ofiar komunizmu” – napisał premier Mateusz Morawiecki w obszernym artykule, który pojawił się na portalu Politico.

Z kolei prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla izraelskiej telewizji publicznej podkreślił, że Władimir Putin nie tylko obraża Polskę, ale jest to jego celowe działanie.

– Niestety przykro mi to powiedzieć, ale prezydent Putin świadomie z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne. I oczywiście ma w tym cel, ponieważ próbuje w ten sposób wymazać odpowiedzialność Rosji stalinowskiej za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami – zaznaczył Andrzej Duda.

Rosja, formułując kłamliwe oskarżenia przeciw Polsce, w tym o antysemityzm, próbuje znaleźć wspólny język ze stroną izraelską. Celem są kwestie polityczne.

– W tym znaczeniu ta polityka jest niebezpieczna, ponieważ jeśliby doszło do takiego przymierza w polityce historycznej Rosji i Izraela, to ten przekaz o rzekomej odpowiedzialności Polaków za Holokaust może ulec wzmocnieniu – zauważył historyk dr Leszek Pietrzak.

Dlatego też o prawdę ciągle trzeba walczyć.

– Bardzo przykre dla nas, ponieważ chyba Żydzi zdają sobie sprawę z tego, że nie było polskich obozów koncentracyjnych, tylko były niemieckie obozy na polskim terenie; że Polacy nie byli antysemitami w swej masie i że Polacy mają najwięcej drzewek upamiętniających Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem – podkreślił rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski.

Tymczasem strona polska będzie przyglądać się Forum w Jerozolimie, a przede wszystkim wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina.

– Jesteśmy w gotowości, nie tylko po stronie prezydenta, ale także po stronie rządowej. Mamy gotowość, pomysły, współpracujemy z różnymi ośrodkami, staramy się być gotowi na szybką ripostę – zaznaczył w Polskim Radiu rzecznik PiS Radosław Fogiel.

W drodze na Światowe Forum Holokaustu w Yad Vashem w Jerozolimie, w Polsce zatrzymała się przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi.

W towarzystwie marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego odwiedziła były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym właśnie miejscu 27 stycznia odbędą się główne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu. Jak dotąd 60 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe potwierdziło udział w uroczystościach.

TV Trwam News

drukuj