fot. naszdziennik.pl

Niemieckie rachunki krzywd

Polska nigdy oficjalnie nie zrzekła się reparacji od Niemiec, więc ma prawo się o nie upominać – powiedział na antenie Polskiego Radia rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel. Parlamentarny Zespół ds. Reparacji opublikuje we wrześniu raport na temat strat wojennych poniesionych przez Polskę.

Od czasu II wojny światowej minęły prawie 83 lata. Przez cały ten czas Niemcy nie uregulowały swoich rachunków – mówił w ubiegłym miesiącu prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

– Niemcy się z nami nie rozliczyły. Jesteśmy ciągle wierzycielem Niemiec i to w wielkiej skali – podkreślił.  

 W jak wielkiej skali uświadomić ma specjalny raport przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Reparacji. Dokument będzie zawierać szczegółowe wyliczenia strat, jakie poniosła Polska na skutek niemieckich zbrodni z II wojny światowej. Jego pierwsza część światło dzienne ujrzy 1 września. Będzie to ważny krok w kierunku uregulowania sprawy – wskazał na antenie Polskiego Radia rzecznik PiS, Radosław Fogiel.

– Rozpatrywane są różne możliwości. Prawnicy i specjaliści od prawa międzynarodowego mają różne koncepcje. Nie chcę niczego przesądzać, bo jeszcze nie zostały podjęte żadne decyzje – wyjaśnił.  

 W sprawie reparacji wojennych głos zabrało wielu ekspertów z Niemiec. Niejednokrotnie podkreślali, że konieczny jest nacisk społeczności międzynarodowej, aby Niemcy w końcu poczuły się do odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy. Polską kwestię reparacji poruszać będzie w różnych kręgach – zapewnił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też przygotowywany raport zostanie przetłumaczony na kilka języków.

– Będziemy o tym rozmawiać  z partnerami, którzy również dochodzą np. jakichś reparacji od Niemiec. Będziemy podnosić różne przykłady reparacji czy odszkodowań, bo część z nich są reparacjami wojennymi, a część to odszkodowania za działania prowadzone w Afryce w czasach kolonialnych. Będziemy je pokazywać, ponieważ nie ma powodu do tego, aby Polska była traktowana odmiennie – wyjaśnił Radosław Fogiel.

 Według wstępnych wyliczeń kwota reparacji od Niemiec mogłaby wynieść 850 mld dolarów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl