fot. twitter.com/PGZ_pl

Leopardy dla Ukrainy

Po fali krytyki Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard. Wsparcie popłynie także ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA, Joe Biden, poinformował, że wyśle na Ukrainę 31 czołgów Abrams

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, zapowiedział w środę, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy. Powiedział, iż rząd federalny podjął decyzję o dostarczeniu siłom zbrojnym Ukrainy czołgów podstawowych Leopard 2.

To decyzja, na którą Ukraina czekała od kilku tygodni. Niemcy przekażą ukraińskiemu wojsku czołgi Leopard 2 – poinformował minister obrony Niemiec, Boris Pistorius.

– To decyzja historyczna pod wieloma względami, ale jednocześnie nie jest to powód do radości. Jest to po prostu decyzja konieczna – mówił Boris Pistorius.

Rząd w Berlinie zgodził się także na to, by inne państwa, które dysponują tą technologią, mogły ją przekazać na rzecz ukraińskiego wojska. Niemiecki minister obrony zapowiedział rozpoczęcie szkoleń dla ukraińskich żołnierzy, wyznaczenie dróg transportu.

– Myślę, że pierwsze czołgi Leopard mogą znaleźć się na Ukrainie za około trzy miesiące – wskazał.

Taka decyzja była do przewidzenia – oznajmił dr Marcin Adamczyk, politolog.

– Władimir Putin póki co nie przejawia żadnej chęci deeskalacji konfliktu, więc siłą rzeczy Zachód musi zwiększyć swoje wsparcie – powiedział dr Marcin Adamczyk.

Inicjatorem utworzenia międzynarodowej koalicji, która ma przekazać Ukrainie kolejne czołgi, jest Polska. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział tę inicjatywę dwa tygodnie temu podczas wizyty na Litwie.

– Wszystkie państwa Sojuszu muszą tutaj Ukrainę wspierać. Nowoczesny sprzęt, jakim dysponują państwa NATO, jest dziś Ukrainie ogromnie potrzebny – podkreślał prezydent Andrzej Duda we Lwowie.

Berlin długo zwlekał z decyzją, choć Leopardy chciała przekazać nie tylko Polska, ale także inne państwa Europy. Czołgi najprawdopodobniej wyśle Holandia, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Portugalia, Dania i Hiszpania. Polska planuje wysłać na Ukrainę 14 czołgów Leopard 2. Inne państwa – podobnie – od kilku do kilkunastu maszyn. Łącznie do ukraińskiego wojska może trafić około 100 czołgów Leopard 2.

Czołgi okazały się niezbędnym elementem systemu bojowego na Ukrainie, przydatnym zarówno w obronie, jak i w ataku – zwrócił uwagę prof. Krzysztof Kubiak, który wskazał na konkretnę zaletę czołgów Leopard 2.

– Trafienie czołgu rodziny T-72 zazwyczaj oznacza eliminację, śmierć całej załogi, o tyle członkowie załogi Leoparda mają znacznie większe szanse na przetrwanie kontaktu bojowego z przeciwnikiem – powiedział prof. Krzysztof Kubiak.

Kilka czołgów Chellenger 2 planuje wysłać Wielka Brytania. Wcześniej Berlin uzależniał decyzję o przekazaniu Ukrainie Leopardów od dostawy amerykańskich czołgów Abrams. W środę prezydent USA, Joe Biden, zapowiedział przekazanie 31 takich maszyn.

Leopardy z Polski mogą trafić na Ukrainę szybciej niż za trzy miesiące. To kwestia techniczna – wskazał rzecznik rządu, Piotr Müller.

– To kwestia nie tylko naszej dyspozycyjnośći, ale też logistyki ze strony Ukrainy – stwierdził rzecznik rządu.

Dokładny termin, ze względów bezpieczeństwa, nie będzie podany do publicznej wiadomośći. Deczyję Niemiec z zadowoleniem przyjęli prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

„Dziękuję kancelrzowi Olafowi Scholzowi. Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Na decyzję Niemiec zareagowała także Moskwa. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, przekonywał, że przekazanie Ukrainie czołgów Leopard to absurdalny pomysł.

– Te czołgi palą się tak samo jak wszystkie inne. Tylko kosztują o wiele więcej – mówił Dmitrij Pieskow.

Nie da się ukryć, że Rosjanie mieli prowadzić wojnę zaledwie trzy dni, ale dzięki motywacji Ukraińców i dostawom sprzętu z Zachodu, ukraińska armia cały czas odpiera atak rosyjskiego wojska. Za niecały miesiąc minie rok od wybuchu wojny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl