Kerry wzywa Moskwę, by pomogła wdrożyć porozumienie z Genewy

Sekretarz stanu USA John Kerry zaapelował w poniedziałek do władz Rosji, by pomogły we wprowadzaniu w życie międzynarodowego porozumienia z Genewy, które ma na celu uregulowanie kryzysu ukraińskiego – poinformował Departament Stanu.

Kerry w poniedziałek rozmawiał przez telefon z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. „Wezwał Rosję do podjęcia konkretnych kroków, by pomóc wdrażać porozumienie z Genewy” – powiedziała Psaki.

Jak dodała, wśród tych działań Kerry wymieniał m.in. „publiczne wezwanie separatystów, by opuścili nielegalnie zajmowane budynki i punkty kontrolne, by zaakceptowali amnestię i wyrażali swoje żale w sposób polityczny”. W związku z tym, że prorosyjscy separatyści nie wykazują woli opuszczenia budynków rządowych, które zajęli na wschodzie Ukrainy, Waszyngton zagroził też Rosji wprowadzeniem kolejnych sankcji.

„Jeśli w najbliższych dniach nie będzie postępu, nałożymy dodatkowe koszty” – powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. W czwartek w Genewie po wielogodzinnych rozmach z udziałem szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji przyjęto ustalenia, które zakładają, że okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opróżnione pod auspicjami specjalnej misji monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Kerry wezwał rosyjskie władze, by wyznaczyły wysokiego rangą dyplomatę, który miałby współpracować z misją OBWE na wschodzie Ukrainy. W ten sposób Moskwa „pokazałaby separatystom, że popiera porozumienie i chce deeskalacji” – tłumaczyła Psaki. Szef amerykańskiej dyplomacji przypomniał Ławrowowi, że ukraiński rząd wysłał swoich przedstawicieli na wschód wraz z OBWE, zgodził się na amnestię dla osób uczestniczących w protestach na wschodzie kraju, o ile dobrowolnie opuszczą one zajmowane budynki oraz złożą broń, a także zaapelował o wstrzymanie operacji wojskowych na czas Wielkanocy.

Kerry „poprosił, by teraz Rosja zademonstrowała podobny poziom zaangażowania (…) zarówno poprzez retorykę, jak i działania” – wyjaśniła Psaki. Wcześniej w poniedziałek Ławrow oświadczył, że Kijów poważnie narusza porozumienie z Genewy. Oskarżył ukraińskich nacjonalistów o niedzielną strzelaninę niedaleko kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska, w której zginęły co najmniej trzy osoby.

Kerry „dał też do zrozumienia, że ostatnie publiczne oświadczenia Rosji, podające w wątpliwość zaangażowanie Ukrainy w porozumienie z Genewy, przeczą faktom” – powiedziała Psaki. Szef amerykańskiej dyplomacji zaapelował do Moskwy, by przyłączyła się do Stanów Zjednoczonych i wezwała do natychmiastowego zwolnienia ukraińskiej dziennikarki Irmy Krat, która w niedzielę została porwana w Słowiańsku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl