fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Ołtarzewie koło Warszawy powstaje Pallotyńskie Centrum „Przyszłość dla Ukrainy”

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotyni) w Ołtarzewie k. Warszawy powstaje Pallotyńskie Centrum „Przyszłość dla Ukrainy” (PCPdU). Ma ono pomoc uchodźcom z tego kraju oraz osobom dotkniętym wojną – powiedział rektor WSD, ks. prof. UKSW Mirosław Mejzner SAC.

„Po ataku Rosji na Ukrainie, kiedy miliony uchodźców wojennych znalazło się w naszym kraju, w domu parafialnym i w pokojach gościnnych Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie przyjęliśmy kilka rodzin i osób indywidualnych. Część z nich, po dłuższym lub krótszym pobycie, pojechała dalej lub wróciła na Ukrainę. Uznaliśmy jednak, ze powinno powstać Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, zwłaszcza matkom z dziećmi” – powiedział ks. prof. Mirosław Mejzner.

Kapłan zaznaczył, że dzieło wpisuje się charyzmat zgromadzenia.

„Jednym z pierwszych działań św. Wincentego Pallottiego (1795-1850) była pomoc ofiarom wojny i rozruchów rewolucyjnych w Rzymie. Szczególnie zagrożone były dzieci i młode dziewczęta. W tym celu św. Wincenty założył specjalny dom – Pia Casa di Caritŕ, który zresztą funkcjonuje do dziś. Opiekunki tych dziewcząt dały początek Zgromadzeniu Sióstr Pallotynek” – zwrócił uwagę rektor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów.

Ks. prof. Mirosław Mejzner wskazał, że „jednym z kluczowych wyznaczników charyzmatu pallotynów jest rozeznawanie znaków czasu”.

„Za taki uznaliśmy od razu pomoc uchodźcom wojennym” – powiedział duchowny.

Wspomniał, że 21 pallotyńskich współbraci wciąż posługuje na Ukrainie.

„Musimy zatem myśleć o długofalowej pomocy, której formy będą się zmieniać w zależności od rozwoju sytuacji” – mówił kapłan.

Nie chodzi o utworzenie jeszcze jednej noclegowni, bo takich miejsc jest już wystarczająco dużo – podkreślił.

„Planujemy stworzenie w aglomeracji warszawskiej specjalistycznego centrum wielorakiej opieki i pomocy, w którym matki z dziećmi będą miały zapewnione warunki: bytowania, edukacyjne oraz wsparcie psychoterapeutyczne i duchowe. Planowane jest też wdrożenie specjalistycznych programów służących integracji wewnętrznej i społecznej” – wyjaśnił ks. Mirosław Mejzner SAC.

Przekazał, że Pallotyńskie Centrum będzie funkcjonować w Ołtarzewie, w gmachu Domu Rekolekcyjnego przy Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów.

„Bedzie składało się z dwóch części: stacjonarnej – obejmującej 24 dwupokojowe mieszkania z łazienką, która pomieści ok. 100 osób i szkoleniowej. W części stacjonarnej zamieszkają matki z dziećmi z Ukrainy, otrzymując pomoc bytową i wychowawczą. W części szkoleniowej będą odbywały się różne turnusy terapii psychologicznej, doradztwa zawodowego, zajęcia pozaszkolne itp. Chodzi o pomoc uchodźcom w poradzeniu sobie z traumą wojny, w integracji w naszym kraju (pomoc dzieciom w szkole, a matkom w znalezieniu zatrudnienia) i usamodzielnieniu, zdobyciu kompetencji, które przydadzą się po powrocie na Ukrainę” – tłumaczył pallotyn.

PAP

drukuj