Uroczystość z okazji Dnia Weterana przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Złożeniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie uczczono w czwartek Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP oraz 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz państwowych oraz kombatanci II Wojny Światowej.

Oddajemy hołd naszym bohaterom, którzy pokazali, że Polska będzie broniła swojego honoru. Wystawiliśmy armię, która spełniła swój obowiązek, zdała egzamin. Została pokonana, ale szybko okazało się, że to Polacy stawili Niemcom największy opór – powiedział podczas okolicznościowego przemówienia szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.

Jak przypomniał, „napad Niemców w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, na Polskę stał się detonatorem wybuchu konfliktu, jakiego świat wcześniej nie widział”.

Pamiętajmy o tym, że brak ataku ze strony zachodniej przeciwko Niemcom spowodował, że nasi alianci drogo zapłacili za te błędy. Nie tylko podczas II Wojny Światowej. Skutkiem tych błędów były ogromne nakłady, jakie trzeba było ponosić podczas tzw. zimnej wojny przeciw totalitaryzmom” – przypomniał Stanisław Ciechanowski.

Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono wieńce m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, a także od ministra obrony narodowej i marszałek Sejmu.

Dzień Weterana obchodzony jest od 1997 r. Został ustanowiony przez Sejm, jako święto obrońców ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości na polach bitewnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl