fot. PAP/EPA

Rosja proponuje wpuszczenie obserwatorów OBWE

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował dopuszczenie obserwatorów OBWE i ukraińskich pograniczników na granicę Rosji z Ukrainą w punktach, gdzie po stronie ukraińskiej przejścia graniczne są pod kontrolą grup zbrojnych – oznajmił szef MSZ Siergiej Ławrow.

Możliwość taka, jak dodał, dotyczy okresu obowiązywania zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie.

Rosja proponuje, by „na tych przejściach ze strony rosyjskiej rozmieszczono przedstawicieli służb granicznych Ukrainy w charakterze obserwatorów w celu wspólnej kontroli granicy”, i by skierować na te przejścia obserwatorów OBWE – powiedział Ławrow w poniedziałek. Wypowiadał się po czterostronnej rozmowie telefonicznej, którą tego dnia przeprowadzili Putin, prezydenci Ukrainy i Francji, Petro Poroszenko i François Hollande, i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Według szefa MSZ Rosji, dopuszczenie obserwatorów umożliwiłoby kontrolę, czy przejścia graniczne nie są wykorzystywane „do celów sprzecznych z prawem”. W najbliższym czasie strona rosyjska wniesie do OBWE projekt dokumentu, który umożliwi obecność obserwatorów na rosyjskich przejściach – dodał Ławrow.

Obecne zawieszenie broni pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami obowiązuje do godz. 22.00 czasu miejscowego (godz. 21.00 czasu polskiego) 30 czerwca. Rozejm został przedłużony przez Poroszenkę w sobotę o 72 godziny;  pierwotnie obowiązywał od 20 do 27 czerwca wieczorem.

W zeszłym tygodniu strona ukraińska informowała o przejętych przez separatystów trzech przejściach granicznych: Izwaryne, Dowżanskyj i Krasnopartyzansk. Władze w Kijowie twierdzą, że przez granicę napływają na wschód Ukrainy broń i najemnicy.

PAP/RIRM

drukuj